• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Za brutální vraždu tety dostal muž výjimečný trest

  14.5.2024
  Simona Knotková

  Recidivista Tomáš Páv si odpyká 25 let vězení za majetkově motivovanou vraždu své tety v Jablonci nad Nisou.

  Výjimečný trest mu v úterý potvrdil pražský vrchní soud. Dvaapadesátiletý muž se k činu přiznal, žádal ale mírnější potrestání. Odmítal totiž, že příbuznou zardousil kvůli jejím šperkům. Po vraždě ženě vytrhal kleštěmi zlaté zuby a její tělo ukryl do úložného prostoru postele. Prodejem ukradených cenností získal zhruba 7000 korun.

  Uložený trest je podle předsedy odvolacího senátu Martina Zelenky sice přísný, ale nikoliv nepřiměřený. „Obžalovaný spáchal čin vůči osobě blízké a vysokého věku, navíc v jejím bytě, kde by každá osoba měla požívat jistotu zvýšené osobní ochrany a bezpečí,“ uvedl soudce. Bezohledné vytrhání zubů zavražděné pětasedmdesátileté seniorky podle něj dokládá míru narušení Pávovy osobnosti.

  Páv na ženu zaútočil odpoledne 5. září 2023. Před svou návštěvou jí zatelefonoval a do tetina bytu už podle rozsudku vstupoval se záměrem získat cennosti. V kuchyni ženě nejprve stiskl krk oběma rukama, a poté ji zardousil textilním páskem. Z mrtvé tety sejmul náušnice, řetízek a prsten. Zuby jí vytrhal kleštěmi kombinačkami, pro které si došel do předsíně. Po ukrytí těla v ložnici zahladil stopy tak, aby vzbudil zdání, že teta někam odešla. Z bytu si odnesl ještě další dva prsteny, peněženku s doklady a oblečení, kterého se na ulici zbavil.

  „Je fakt, že to, co jsem udělal, nejde omluvit, nedá se to vzít zpátky. Ale nesouhlasím s tím, jaký trest mi soud dal. Pohádali jsme se, nebyl tam zištný motiv. Věděl jsem, že peníze jsou v ložnici, nešel jsem tam pro ně,“ řekl odvolacímu senátu Páv, který se předchozího hlavního líčení před libereckou pobočkou ústeckého krajského soudu na vlastní žádost neúčastnil. Žena měla v ložnici ukrytých 360 000 korun, Páv o nich podle soudů zřejmě nevěděl. Vraždil, protože byl zadlužený a ve finanční tísni. Z vězení vyšel 3,5 roku před činem, nepracoval a příjmy měl jen z brigád a z dědictví po matce. Před vraždou si na internetu vyhledával ceny zlata.

  Páv byl v minulosti trestaný za několik znásilnění, těžké ublížení na zdraví či vydírání, také za majetkové trestné činy či distribuci pervitinu. Podle soudních znalců je nenapravitelným recidivistou, který trestnou činnost páchá celoživotně. Za mřížemi strávil už 28,5 roku.

  Součástí aktuálního verdiktu je i Pávova povinnost nahradit dceři zavražděné ženy 807 000 korun za způsobenou újmu. Liberecký soud původně ženě přiznal dvojnásobek, odvolací senát ale zohlednil to, že dcera nebyla na matce materiálně závislá, nežily spolu ve společné domácnosti a že částečným zadostiučiněním pro ni může být i citelný trest, který Páv dostal. Se zbytkem nároku tak vrchní soud pozůstalou odkázal do občanskoprávního řízení.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte