Za letošní Dušičky si Češi připlatí

26.10.2021
Redakce

Dušičkové zboží podle analýzy letáků sedmi největších českých obchodních řetězců zdražilo. Například za svíčku v plastovém obalu si lidé připlatí v průměru šest korun. Nejvíce stouply ceny u umělých květin, jeden kus je oproti loňskému podzimu dražší průměrně o 43 korun. Nabídka umělých květů v obchodech je ale letos menší, prodejci se soustředí spíše na živé květiny nebo různá aranžmá. Analýzu provedla firma Česká distribuční.

Nejčastěji nabízenými produkty v souvislosti s Památkou zesnulých neboli Dušičkami, která každoročně připadá na 2. listopadu, jsou svíčky a květinové dekorace. „I přes zdražování, které je vzhledem k současné ekonomické situaci nevyhnutelné, se letos více než třetina těchto produktů nabízí se slevou, přičemž průměrná sleva zde činí 33 procent,“ uvedl ředitel společnosti Česká distribuční Petr Sikora.

Analýza se zabývala cenami produktů sedmi největších českých obchodních řetězců a zkoumala celkem 122 výrobků nabízených v období před Dušičkami v loňském a letošním roce.

Hypermarkety Globus podle své mluvčí Anety Turnovské letos u svíček sledují meziročně o 13 procent vyšší zájem. „Základem nákupu na Dušičky zůstávají hřbitovní svíce, zákazníci ale vyhledávají i moderní sortiment, jako jsou LED svíčky, umělé květiny či vázy. Nejvyhledávanější je pak svíčka červená podélná,“ uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte