• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku byl muž potrestán 12 lety vězení, dostal nejvyšší trest z osmičlenné skupiny

  2.2.2023
  Doris Drienová

  Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně ukončil loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než 100 kilogramů této drogy.

  Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství léků a chemikálií pro výrobu drog. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z takového množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455.000 korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. „Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí,“ uvedl soudce Martin Lýsek.

  Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I proto byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce. Soud muže také propustil z vazby, bude mít dohled probačního úředníka.

  V původní osmičlenné skupině soud loni uznal dohodu o vině a trestu, pěti obžalovaným uložil tresty v rozmezí od 6,5 do 8,5 roku, jeden má trest podmíněný. Skupina podle kriminalistů nakupovala od lidí z Polska tablety s obsahem pseudoefedrinu a další chemikálie pro výrobu drogy. Podle policie šlo minimálně o 35 kilogramů červeného fosforu, jde o množství chemikálie, ze které je možné vyrobit až 106 kilogramů pervitinu, uvedl tehdy ředitel olomoucké kriminální policie Jan Lisický. Nakupovali také jód. Pervitinem zásobovali narkomany na území Olomouckého kraje, drogy však putovaly i za hranice kraje.

  Na odhalení skupiny pracovali kriminalisté několik měsíců, dopadli ji předloni 3. června, zásah označili tehdy za jednu z nejrozsáhlejších akcí v historii kraje, podíleli se na něm i celníci, vojenští policisté a zásahová jednotka.

  Na základě tohoto případu odkryla policie loni i další organizovanou skupinu sedmi výrobců a distributorů pervitinu z Šumperska. Jeden z nich byl na útěku, dopaden byl v červenci na Orlickoústecku. Tito obvinění od podzimu 2020 podle Lisického vyrobili nejméně 6,5 kilogramu pervitinu, jeho hodnota na trhu je odhadována zhruba na 13 milionů korun. Cílem policie bylo podle Lisického dotáhnout do konce naprosté rozbití možnosti zásobování českého trhu chemikáliemi potřebnými pro výrobu pervitinu. „Případ Grate a Finis je stále ve fázi vyšetřování. Skutek je velice rozsáhlý, takže ukončení spisu ještě potrvá,“ řekl policejní mluvčí Libor Hejtman.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte