• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Za vyvážení popelnic si lidé v Boskovicích od příštího roku připlatí

  11.11.2023
  Doris Drienová

  V Boskovicích na Blanensku si lidé v roce 2024 připlatí za vyvážení popelnic a svoz odpadu, poplatek se zvýší z 840 korun na 1000 korun. Město o tom informovalo v tiskové zprávě.

  „V letošním roce zaplatíme za odpadové hospodářství města a sloučených obcí částku ve výši 15 milionů korun. V příštím roce předpokládáme navýšení o 12 procent na 16,8 milionu, z nichž 1,8 milionu je inflační doložka,“ uvedl místostarostka města Lukáš Holík (Naše Boskovice). Boskovice mají asi 12.000 obyvatel, roční rozpočet je kolem 400 milionů korun.

  Letos v Boskovicích platili poplatek 840 korun za odpady za rok. „Při částce 840 Kč na občana město doplácí přes šest milionů korun ročně. Proto jsme museli zvýšit poplatek za odpady na částku 1000 korun. Víme, že tato suma je vyšší, ale i tak budeme stále na odpadové hospodářství doplácet, a to částku 4,183.000 korun za rok. Musím říct, že odpady bohužel nebudou levnější, to není možné u nás ani v jiných městech,“ uvedl místostarosta.

  Lidé podle něj ale mohou využít systému MESOH, díky kterému mohou získat slevu a platit za odpady méně. V systému jsou zavedeny takzvané eko body, které se udělují podle toho, kolik odpadů jednotlivé domácnosti vyprodukují a odevzdají. Na konci období se bodování vyhodnotí a přepočítá na slevy z poplatku za odpad. Hodnota jednoho eko bodu i v příštím roce zůstává 10 korun.

  „Letos se do motivačního systému MESOH zapojilo celkem 66 procent domácností z rodinných domů a 44 procent z bytových domů, takže apelujeme na všechny, kteří se ještě nezaregistrovali, ať tak určitě udělají, vyplatí se jim to. Průměrná sleva, kterou občané získali, byla 300 korun. Předpokládáme, že několik stovek domácností dosáhne na slevu 500 korun a ti nejlepší na slevu 700 korun,“ doplnil Holík.

  Například v nedalekém Blansku je pro letošek poplatek za svoz stanovený na 780 korun. V Břeclavi, ve Znojmě a v Hodoníně je 600 korun, v Brně 670 korun, ve Vyškově 696 korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte