• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Začal Týden vědy a techniky: Letošním tématem je plýtvání potravinami

  6.11.2017
  Bohumil Brejžek

  Od pondělí 6. listopadu až do neděle 12. listopadu probíhá na řadě míst České republiky Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, který se letos koná již po sedmnácté.

  Jedná se o největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč všemi vědeckými obory.

  Festival je určen jak studentům středních škol, pro které připravuje především přednášky a exkurze v dopoledních hodinách, tak široké veřejnosti, na kterou cílí program v odpoledních a večerních časech.

  Tentokrát se zaměří mimo jiné na potraviny budoucnosti, lasery, medicínu, nanotechnologie a umělou inteligenci. Plánováno je více než 500 akcí, na něž je vstup zdarma, na většinu z nich je však potřeba rezervovat si místo.

  Proč plýtváme potravinami a jaké jsou důsledky tohoto jednání? Jaké je to pracovat na vývoji nejvýkonnějších laserů světa a jaká byla cesta ke spuštění prvních laserů v centrech? Jaké jsou příčiny vzniku civilizačních onemocnění? Nanotechnologie – mocný sluha, nebo zlý pán? Co můžeme čekat od vývoje umělé inteligence v blízké době a vzdálenější budoucnosti? To jsou jen některé z otázek, o kterých se bude v rámci festivalu Týden vědy a techniky diskutovat.

  Věda inspiruje i baví

  Festival ale nebude jenom o vážných tématech. Vědci návštěvníky zajisté přesvědčí, že věda je pro ně životní inspirací i zábavou.

  Populární science show Světlo a zvuk předvede chemik – doktor Michael Londesborough. Stejně tak mohou návštěvníci zavítat na představení FameLab – výběr nejlepších tříminutových vystoupení mezinárodní soutěže, nebo si zahrát první vědeckou únikovou hru, kdy bude školní skupinka rozdělena do týmů po asi pěti žácích a úkolem týmu bude odemknout v časovém limitu 50 minut 16 zámků ve speciální herní aplikaci.  Zábavné science show pořádá i Úžasné divadlo fyziky anebo iQLANDIA. Blíže k jednotlivým programům na www.avcr.cz.  Nepřehlédněte