• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Začalo to tragickou nemocí přátel. Dnes Firma pro zdraví inspiruje společnosti, aby dbaly na zdraví zaměstnanců

  25.5.2018
  Andrea Cerqueirová

  Začalo to osobním příběhem. Yvoně Hartlové v jednu chvíli vážně onemocněl přítel i kamarádka. Oba přežili. „U kamarádky se ukázalo, že jí život zachránilo jen to, že chodila na prevence, a onemocnění se zjistilo včas,“ uvedla Hartlová pro Náš REGION. Tak vznikl program Firma pro zdraví sídlící v Dobřichovicích.

  „Vystudovala jsem psychologii a teologii na Karlově univerzitě a více jak dvacet let jsem se pohybovala v prostředí byznysu, zabývala jsem se především komunikací a firemní kulturou. Ze zkušenosti jsem si uvědomila, že zaměstnavatel může mít velký vliv na to, jak žijí jeho zaměstnanci. Lidé tráví v zaměstnání hodně času, společně sportují, společně se baví. Pokud dobře fungují kanály interní komunikace, dají se použít i k tomu, aby se vytvářelo nové téma ve firemní kultuře – zdraví,“ řekla.

  Všech 150 zaměstnanců Poldi dostane výpověď, firma je v konkursu

  Díky její iniciativě byl realizován projekt u jednoho z největších zaměstnavatelů. „Byl tam realizován projekt zaměřený na prevenci nádorových onemocnění žen, konkrétně rakoviny prsu. Všechny ženy dostaly dopis od ředitele, kde bylo napsáno, že firmě na nich záleží, položen jim byl dotaz, zda chodí na prevenci, přiložen byl návod na samovyšetření a tip, kde mohou navštívit mamografické vyšetření, pokud na něj nechodí. Kdo měl zájem, mohl navštívit workshop. Ukázalo se, že si to holky řekly v kancelářích, že se navzájem podpořily, dodaly si odvahu. A mělo to dopad, mnoho žen, které prevenci odkládaly, se rozhoupalo. Zachránily se dva konkrétní lidské životy,“ dodala Hartlová.

  FOTO: Firma pro zdraví – Dobřichovice

  Firma pro zdraví – Dobřichovice - Firma pro zdraví – foto archiv Firmy pro zdravíFirma pro zdraví – Dobřichovice - Firma pro zdraví 2 – foto archiv Firmy pro zdravíFirma pro zdraví – Dobřichovice - Firma pro zdraví 3 – foto archiv Firmy pro zdravíFirma pro zdraví – Dobřichovice - Yvona Hartlová – foto archiv Yvony HartlovéFirma pro zdraví – Dobřichovice - Yvona Hartlová s manželem – foto archiv Yvony Hartlové

  Odborná garance

  Hlavní poslání Firmy pro zdraví, která sídlí v Dobřichovicích, vidí v motivaci zaměstnavatelů, že lze dělat malé, ale trvalé změny a že změnu životního stylu ucítí všichni – zaměstnanci budou zdraví, loajální, méně nemocní, spokojenější. „Nastupující generace si vybírá zaměstnání už nejen podle peněz, ale i podle toho, co jim firma nadstandardně nabízí,“ zdůraznila. „Certifikát Firma pro zdraví, který udělujeme, se tak stává konkurenční výhodou i v náborovém marketingu,“ doplnila.

  Dražba kladenské hutě Poldi je zmařená, firma v požadovaném termínu nezaplatila!

  „Spolu s manželem MUDr. Pavlem Hartlem jsme oslovili špičky v různých oborech a požádali je, aby se staly odbornými garanty programu Firma pro zdraví,“ řekla. V prevenci nádorových onemocnění je to profesor Jan Žaloudík, v prevenci pohybového ústrojí profesor Pavel Kolář, v prevenci diabetes mellitus a obezity profesor Štěpán Svačina, v oblasti duševního zdraví a prevence psychických onemocnění profesor Cyril Höschl, v prevenci melanomu profesor Petr Arenberger a v prevenci závislosti na tabáku profesorka Eva Králíková. „Díky tomu jsme nyní důvěryhodnou institucí, která certifikuje podniky a organizace titulem Firma pro zdraví,“ zdůraznila.

  Baťa se staral o zaměstnance

  Firma pro zdraví funguje již pět let, letos proběhl třetí ročník konference Péče o zdraví zaměstnanců, která se pravidelně koná v Senátu. Na konferenci jsou slavnostně certifikovány firmy, které během roku prošly certifikačním procesem a mají dvouletou vizi, jak rozvíjet a zlepšovat svůj projekt. „Letos jsme pořádali konferenci také u příležitosti 100. výročí republiky a na počest Tomáše Bati, který se jako první zaměstnavatel příkladně staral o zaměstnance, zajistil jim bydlení, stravovny či zdravotní středisko,“ uvedla Hartlová.

  Dobřichovický domov pro seniory projde rekonstrukcí. Praha na něj letos vyhradila 30 milionů

  Stejně jako při minulých ročnících, i letos byl udělován certifikát Firma pro zdraví, který získaly společnosti Kaufland, Edwards, Ept connectors, DHL či Centrum sociální pomoci Vodňany, kterému byl poskytnut celý proces zdarma. „Třicet lidí tam pečuje o stejný počet potřebných, veškerá pozornost je zaměřena na klienty, nikoli na ty, kteří o ně pečují. Ti jsou vyčerpaní fyzicky i psychicky. Smrt je zde každodenní realitou, proto jsme zde poskytli své služby dobrovolně,“ uvedla Hartlová. „V rámci konference oceňujeme firmy křišťálovým blokem Aquamarin, který pro nás navrhl Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel firmy Moser,“ řekla. Činnost Firmy pro zdraví je zaštítěna ministerstvem zdravotnictví a Světovou zdravotnickou organizací.

  Firma pro zdraví podle jejích slov pořádá mimo jiné i workshopy, pracovní snídaně a přednášky odborníků. „Naši garanti nám dávají i tipy na odborníky v regionech, tak jsme schopni poskytnout služby v celé republice a zajistit práci regionálním poskytovatelům,“ podotkla. Díky konzultacím a podpoře odborných garantů vděčíme také za to, že se na firmách nepřiživují žádní rádoby experti, kteří jsou napojeni například na výrobce potravinových doplňků,“ dodala. Zakládáme si na odbornosti, profesionalitě, ekonomickém a efektivním přístupu. Být zapojen do programu Firma pro zdraví se podnikům každopádně vyplatí a mnohonásobně zúročí.

  Firma z Roztok prezentovala v Senátu, jak si hýčká zaměstnance. Zdravou stravou i jógou!

  Dobřichovice dobrá adresa

  Ve spolupráci s odborníky vždy zmapují, co je pro tu kterou společnost efektivní. Třeba pošťačky hodně chodí v terénu, tak se Firma pro zdraví spolu s vedením České pošty zaměřila na prevenci rakoviny kůže. Ve společnosti Veolia je realizován projekt pro podporu zdraví při sedavém zaměstnání. Náš REGION již informoval o tom, že loni byla v Senátu oceněna také firma z regionu západně od metropole společnost Eaton z Roztok u Prahy, která se zabývá řízením energie. Byla oceněna za wellness program sestávající z pěti pilířů – zdravá strava, stress management, fitness, bez tabáku a znej svá čísla.

  Do Dobřichovic zavítá kapela Eddie Edward & Friends American Country Rock Music

  Sídlo Firmy pro zdraví v Dobřichovicích si Hartlová pochvaluje. „Je to úžasná lokalita, klienti sem mohou v klidu přijíždět, nemusí se prodírat ucpanou Prahou, kde jsou problémy i s parkováním. Je tu plno kavárniček nebo restaurace Panská zahrada, kde mohou probíhat pracovní schůzky. Pro mě je výborné i napojení na dálnice. Jsem dobřichovický patriot, žije tu i našich pět dětí,“ uvedla.  Nepřehlédněte