• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Začátek školního roku se prodraží. Zdražují sešity i jídelny

  31.8.2022
  Jan Štoll

  Se začátkem školního roku budou muset rodiče sáhnout do kapsy hlouběji, než obvykle. Kvůli drahým energiím zdražují školní sešity. Růst nákladů museli promítnout do cen i školní jídelny.

  Náklady na výrobu školních sešitů se od loňského léta v Papírnách Brno významně zvýšily. Cena papíru se zvýšila až o 140 procent, ceny energií vzrostly o 370 procent, řekl to výkonný ředitel Miroslav Konečný. Papírny Brno, které pokrývají asi 80 procent trhu se školními sešity, zatím zvýšily ceny sešitů o 60 procent. „Zvyšování cen čelíme několika způsoby. Vyplatila se nám loňská předvídavost, kdy se nám na podzim podařilo nakoupit polovinu papíru na výrobu sešitů za loňskou cenu. Hledali jsme také nové dodavatele papíru, protože naši dřívější dodavatelé jej neměli dostatek. Výsledkem je, že jsme od loňska zcela změnili všechny dodavatele,“ uvedl Konečný.

  Díky získání nových dodavatelů také vznikla nová řada sešitů nazvaná Ecology. „Hledali jsme papír s co nejnižší uhlíkovou stopou. Našli jsme výrobce ve Švédsku, který má vlastní les a dřevařskou výrobu. Štěpku pro výrobu papíru vyrábí z odpadu z pily. Firma navíc využívá uzavřený vodní cyklus, a tento papír je tak ekologičtější než papír recyklovaný,“ doplnil Konečný. Cena tohoto papíru navíc vzrostla pouze o 40 až 50 procent, zatímco cena papíru recyklovaného vzrostla o 100 procent a takzvaného bezdřevého, tedy nejhladšího papíru o 120 procent.

  Také školní jídelny na jižní Moravě zdraží obědy v průměru o 15 procent. Žáci základních škol, studenti středních škol nebo učni tak v novém školním roce zaplatí oproti loňsku o čtyři až o osm korun za oběd více. Měsíčně si připlatí 100 až 200 korun.  Střední škola polytechnická v Jílové ulici v Brně v novém školním roce stanovila cenu obědů na 40 korun, což je o pět korun víc než minulý školní rok. „V případě, že nová cena nepokryje nákup potravin, dojde k jejímu dalšímu navýšení,“ uvedla vedoucí školní jídelny Jana Halámková.

  V Základní škole a mateřské škole Letní pole ve Vyškově zvedli ceny obědů o čtyři koruny. Tento rok je to už druhé zdražení. „Naposledy jsme upravovali cenu obědů na začátku letošní roku zhruba o dvě koruny,“ řekla vedoucí školní jídelny Dagmar Sommerová. Dodala, že ceny potravin ovlivní například frekvenci jídel s hovězím masem. U špenátu ho nahradí vařenými vejci. Více budou vařit také z mletého masa.

  Žáci ZŠ Bosonožská 9 v Brně si v novém školním roce připlatí za obědy zhruba 50 korun za měsíc. „Pokud ceny potravin půjdou stále nahoru, budeme v jídelně místo 15 druhů luštěnin používat jen ty základní, jako je čočka, hrách nebo fazole. Jako polévkové zavářky bychom nepoužívali celozrnný kuskus nebo celozrnnou špaldovou mouku, ale nahradili je necelozrnnými variantami,“ uvedla vedoucí jídelny Hana Klusáková.

  Obědy zdraží třeba také školní jídelna Střední odborné školy Znojmo, Střední školy a základní školy Tišnov nebo Gymnázia a základní umělecké školy Šlapanice.

  sto/ČTK  Nepřehlédněte