Zadlužený muž si peníze „půjčoval“ z firemní pokladny

10.8.2022
Redakce

Devětatřicetiletý muž z obce na Přerovsku si podle policie jako vedoucí pobočky firmy v Otrokovicích na Zlínsku neoprávněně přisvojoval firemní peníze a nesprávně hospodařil s penězi, které mu byly svěřeny, a to po dobu tří let. Firmu podle policie připravil o více než 1,2 milionu korun. Policisté z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti obviněnému muži. Za zpronevěru, podvod a porušení povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí až pětileté vězení.

„Trestní oznámení o nesrovnalostech v účetnictví firmy jsme přijali v únoru od provozního ředitele firmy, který zkontroloval účetnictví a stav pokladny a zjistil, že ve firmě chybí více než 1 200 000 korun. Kriminalisty čekal kompletní přezkum účetnictví za poslední tři roky, kontrola firemních postupů, evidencí, výslechy zaměstnanců a zjištění veškerých okolností, díky kterým objasnili, kdo a jakým způsobem peníze z pokladny odcizil,“ uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Výsledkem bylo obvinění vedoucího pobočky firmy. „Přiznal se, že je v insolvenci a musí měsíčně splácet vysoké částky, na které mu nestačí vlastní finance, proto si pravidelně ‚půjčoval‘ peníze z pokladny firmy. Aby pokryl narůstající dluh, půjčil si po 150 000 korunách od dalších dvou mužů, s nimiž sepsal smlouvu. Jednomu z nich sice 50 000 vrátil, druhému ale do současné doby dluží celou částku,“ uvedla mluvčí.

Kriminalisté podle Kozumplíkové prokázali, že dosud netrestaný muž si z firemní pokladny přivlastnil pro vlastní potřebu 200 000 korun. Podvodem získal dalších 300 000 od dvou mužů, kterým je ve stanovené době nevrátil. „Zbylý milion korun, který ve firmě chybí, je výsledkem nesprávného hospodaření s finančními prostředky firmy. Muž nakupoval spotřební materiál, občerstvení, ale výdaje neevidoval. Neevidoval také další příjmy nebo výdaje,“ uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte