Záhadná nemoc ji připoutala k lůžku. Za všechno mohla plíseň v bytě

31.8.2021
Simona Knotková

Nebylo to poprvé, co žena bojovala s těžkou nemocí. V roce 2007 jí byla diagnostikována lymská borelióza a trvalo více než 10 let, než se z choroby způsobené klíštětem naplno zotavila.

Tvaroh, jogurt nebo ovoce. Odporná plíseň vyroste všude. Co dělat, aby neprolezla špajz?

V roce 2017 se přestěhovala do vlastního bytu a těšila se z nově nabyté svobody. Její radost ale neměla dlouhé trvání. Krátce po nastěhování se u ní začaly objevovat další zdravotní komplikace, které zahrnovaly chronický kašel, bolest svalů, vypadávání vlasů nebo vyrážku. „Věděla jsem, že tohle není lymeská nemoc. Něco jiného mi dělalo špatně,“ říká Emma Franklin o období, které bylo podle ní tím nejbláznivějším v jejím životě.

Záhadná nemoc měla nakonec prosté, ale o to více překvapivější vysvětlení. Při kontrole našel lékař v její moči vysoké hladiny plísně. Po bližším prohledání bytu ji Franklin skutečně našla ve stropech nebo v kuchyňských skřínkách.

„Nemohla jsem uvěřit, že trocha plísně mi takhle uškodila. Skutečně jsem si myslela, že umírám. Nemohla jsem chodit a každý den jsem měla bolesti. Měla jsem asi padesát různých příznaků a pořád se přidávaly nové. Bez pomoci jsem nebyla ničeho schopná. Bylo mi naprosto mizerně,“ vzpomíná.

Problémy bohužel nevymizely ani po přestěhování do nového domu. Doktoři byli názoru, že se plíseň dostala i do jejích věcí a oblečení. Franklin proto musela všechno vyhodit, potřetí se přestěhovat a začít kompletně nanovo. Teprve teď se její život konečně vrací do normálu.

K plísni nečuchejte! Může nadělat paseku. Co všechno se může stát?

„Pořád se z toho ještě dostávám, ale rozhodně mi je už lépe. Myslím, že je skvělé, že se díky sociálním sítím můžu se svým příběhem podělit s ostatními, a zvýšit tak povědomí o chronických nemocích.“

Dodává, že do budoucna uvažuje o životě ve Španělsku, kde není tak vlhké počasí jako v Anglii.

Zdroj: MirrorNepřehlédněte