Zámek Kynžvart dokončil obnovu soch od Antonia Canovy

21.4.2022
Roman Kořinek

Zámek Kynžvart na Chebsku dokončil obnovu své sbírky soch od italského sochaře Antonia Canovy. Sochy ze vzácného carrarského mramoru patří mezi nejcennější díla zámku. Restaurátorské práce trvaly pět měsíců a vyšly na zhruba půl milionu korun. S obnovou uměleckých děl chce zámek pokračovat, informoval kastelán Ondřej Cink

V bohatých sbírkách zámku jsou čtyři tyto sochy v životní velikosti – Venuše vycházející z lázně, Hébé, Sapfó, Psýché, zámek navíc má jedno sousoší Amor a Psýché. Správa zámku usilovala o odborné čištění s ohledem na jejich vysokou uměleckou hodnotu několik let. Díla nebyla ve špatném technickém stavu, ale byla pokryta silnou vrstvou prachu a špíny.

Získat finanční prostředky se podařilo až loni. Ze soutěže vzešel kvalifikovaný restaurátorský tým a na konci roku práce začaly. Odborná firma zvolila neinvazivní technologie, například čištění pomocí páry. Práce se uskutečnily pod dohledem památkářů

„Cílem bylo hloubkové zbavení všech nečistot, odstranění drobných závad, například nahrazení provizorního palce sochy sedící Psýché za plnohodnotnou náhradu a konzervace povrchu mramoru, aby prach nepronikal do kamene,“ řekl Cink.

Soubor soch od Canovy zakoupil někdejší majitel zámku, kníže Klement von Metternich, dlouholetý kancléř Rakouského císařství. Poprvé ho uviděl ve Francii a velmi po něm toužil, ale získat ho nebylo možné. Proto se dohodl se samotným autorem, aby mu vytvořil autorskou kopii. Původně měl kníže díla vystavené ve své galerii ve Vídni. Později byla převezena na zámek Kynžvart a již více než 100 let zdobí velký společenský sál.

V restaurování artefaktů chce vedení zámku, který patří pod Národní památkový ústav, pokračovat. Musí ale nejprve sehnat dostatek finančních prostředků. „Zámek Kynžvart má nadstandardně bohaté sbírky co do počtu i co do kvality. Jejich stav je v počtech stovek havarijní a v jednotkách tisíců kusů ve velmi špatném stavu,“ uvedl kastelán. Dlouhodobě zámek shání finance například na restaurování obrazu císaře Františka I., který se nachází ve velkém sále, nebo na konzervaci cenného ubrusu z poloviny 16. století.

Zdroj: čtkNepřehlédněte