• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zanedbané německé hrobky dostávají nový kabát

  17.5.2024
  Simona Knotková

  V obnově zanedbaných německých hrobek pokračují ve Frýdlantu na Liberecku,

  Do oprav dalších čtyř staveb dá město zhruba 350 000 korun. Hotovo by mělo být do konce léta, řekla mluvčí radnice Martina Petrášková. Frýdlantská radnice získala v minulých dvou letech do vlastnictví 95 starých německých hrobek a hrobů na městském hřbitově, jejich stav je většinou velmi špatný až havarijní a obnovu nutně potřebují.

  Prvních 53 hrobek převzal Frýdlant do svého majetku v roce 2022, dalších 42 získal loni v září. „Hrobky byly prokazatelně opuštěny, oznámení o nálezu hrobek bylo uveřejněno vždy po dobu šesti měsíců na úřední desce města i na hřbitovní vývěsce. Přihlásili se dva dědicové oprávněných vlastníků hrobek a uzavřeli s městem nájemní smlouvu, ostatní hrobky se staly majetkem města,“ doplnila Martina Černá z městského úřadu.

  Frýdlantský městský hřbitov absolvoval v posledních deseti letech rekonstrukci. „Poslední skvrnou na kráse našeho hřbitova jsou právě už jen ty zanedbané německé hrobky, s pracemi jsme neotáleli, prvních pět těchto hrobek už je obnovených, další čtyři jsou v procesu revitalizace a na podzim chystáme třetí etapu,“ řekl starosta Dan Ramzer (ODS). V rozpočtu má letos Frýdlant na tyto opravy vyčleněný milion korun. „Věřím, že se peníze na postupnou obnovu dalších poškozených hrobek najdou i v rozpočtu pro příští rok,“ dodal starosta.

  Město navíc od roku 2021 nechává zpracovat digitalizaci pasportu hřbitova, postupně mapuje skutečný stav jednotlivých hrobek a vyčísluje náklady na nutné opravy. Obnovu potřebují hlavně staré německé hrobky, které lemují hřbitovní zdi a zdi v centrální části hřbitova.

  S obnovou opuštěných a zanedbaných většinou německých hrobů a hrobek počítají také například v Jablonci nad Nisou, město jich převzalo na 800. O většinu z nich se nikdo nestaral po celá desetiletí. „Jsou mezi nimi takové, které jsou cennou připomínkou městských dějin a památkou na významné obyvatele. Do některých takových hrobek či hrobových zařízení už město v minulosti investovalo, takovými jsou kupříkladu hrob starosty Karla Fischera či hrobka rodiny Pfeiffer-Kral,“ řekl Milan Bajer, který má na jabloneckém magistrátu agendu pohřebnictví na starosti.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte