Zaniklou obec Jabloneček v bývalém vojenském prostoru Ralsko oživí přírodní umění

7.6.2022
Fefík

Geopark Ralsko pořádá Festival přírodního umění s názvem Proměny již od roku 2016. Letos se uskuteční již po šesté a místem společného tvoření bude zaniklá obec Jabloneček, která leží uvnitř bývalého vojenského prostoru Ralsko v místech, kde kdysi stála sovětská raketová základna s možností odpálení raket s jadernou hlavicí směrem na západ.

Dnes stojí v zaniklé obci pouze dvě budovy – česká a německá škola. Symbolicky týden před festivalem budou právě v těchto školách a jejich okolí společně tvořit studenti českých a německých středních škol v rámci projektu Dva jazyky – jeden region. Celý týden budou pracovat v dílnách zaměřených na akční umění a performance, dřevosochání nebo vizuální umění a malování světlem. Výsledky svého společného snažení představí na Festivalu Proměny, který proběhne v Jablonečku v sobotu 18. června.

Kromě studentů připraví svá land-artová díla také deset profesionálních umělců z ČR a Německa. V tomto roce se představí členové z umělecké skupiny Associace Kubinstadt z Litoměřic, která realizovala například zcela výjimečnou výstavu Zjevení přírody. Z německých umělců se budou tradičně účastnit Andreas a Kirsten Stegemannovi, pro které jsou typické instalace z vrbového proutí nebo dřeva. Dřevo probouzí do nevšedních soch také další umělec – Josef Matějka neboli Dřevmuž, který se dlouhodobě věnuje tvorbě dřevěných objektů, šperků, aroma-amuletů nebo putovních holí.

Příběh korunovačních klenotů se představí na zámku Sychrov

 

Pokud chcete vidět hotová díla a setkat se s umělci, je možné přijet do Jablonečku v sobotu 18. června. Během Festivalu Proměny proběhne nejen vernisáž pod širým nebem s komentáři umělců, těšit se můžete také na hudební vystoupení kapely RAZAM s Ivou Marešovou, na výrobu hraček a šperků z přírodních materiálů, balancování kamenů nebo navlékání perel. Chybět nebude ani pro geopark typická činnost – rýžování, při kterém každý účastník může zkusit své dovednosti, najít a odnést si nalezené poklady. Především půjde o české granáty, které považovány za kameny lásky.

Zároveň jsme celou akci pojali jako příležitost k úklidu zaniklé obce Jabloneček. Brigáda na sběr odpadků a likvidaci černé skládky proběhla s dobrovolníky již v dubnu. Nyní sekáme louky a připravujeme vše na to, aby mohl proběhnout festival v místech, kde není signál, elektřina ani pitná voda. Ale už to známe a v Jablonečku se cítíme jako doma,“ komentuje přípravy Lenka Mrázová z Geoparku Ralsko. Pro návštěvníky je připraven festivalový bus, který bude jezdit pravidelně celou sobotu 18. června mezi Mimoní, Kuřívody a Jablonečkem.

Hurá do mučírny! Hrad Kost se ukazuje v novém kabátě

 

O Jablonečku

Jen málo míst vypovídá tolik o dramatech 20. století jako Jabloneček. V roce 1921 měl Jablonec 432 obyvatel včetně dětí (z toho 25 Čechů, 406 Němců a 1 osobu jiné národnosti). Střed obce se kdysi nacházel před německou školou, která dnes ještě stojí. Poblíž byl rybník osázený lípami a na kopci nad návsí výstavný barokní kostel Narození Panny Marie. Z jeho schodů byl prý krásný výhled do okolí, dnes je zdejší krajina mnohem zarostlejší. Poslední bohoslužba se zde konala ke svátku Narození Panny Marie 8. září 1947. Poté byl kostel armádou stržen.

Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto, obec se vylidnila. V letech 1947 – 1951 byl postupně zřízen vojenský výcvikový prostor Ralsko, který zde fungoval až do roku 1991. Po příchodu sovětských vojsk v roce 1968 byla v Jablonečku a jeho okolí zbudována raketová základna, která mohla sloužit i pro jaderné zbraně. Z bývalé obce se postupně stalo jedno z nejstřeženějších míst v prostoru. Dnes zde zbyly pouze dvě budovy – česká a německá škola. Na místech, kde kdysi stále odpaliště raket je dnes velká fotovoltaická elektrárna.

Zdroj: Lenka Mrázová, Geopark Ralsko + Filip Trdla, Liberecký kraj


Témata:

Nepřehlédněte