Zastupitelstvo Karlovarského kraje se dál pře o projekty z fondu transformace

19.10.2021
Roman Kořinek

Příprava čerpání peněz z Fondu strategické transformace v Karlovarském kraji dál rozděluje krajské zastupitelstvo. Zatímco vedení kraje ujišťuje, že všechny přípravné kroky i výběr projektů pokračují v souladu s ministerstvem životního prostředí, opozice za ANO naopak od počátku celý proces kritizuje a označuje za netransparentní. Příprava fondu, který má pomoci uhelným krajům přejít na hospodářství nezávislé na těžbě a zpracování uhlí, se stále ještě dolaďuje.

„Transformace je ve stavu, kdy konzultujeme s ministerstvy všechny kroky, stejně tak konzultujeme kroky i s Evropskou komisí,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta (Piráti). Dodal, že se nyní diskutuje o podmínkách takzvaných zastřešujících projektů a grantových schémat a rámcových výzev, o tom se jedná s dotčenými ministerstvy. „My také čekáme na stanovisko vlády. Původní termín projednání byl v září, mělo se to nejprve projednávat, pak jenom vzít na vědomí. A my nyní nevíme, jak se k tomu postaví vláda,“ sdělil Franta.

Opozice z hnutí ANO trvá na tom, že proces je neprůhledný. „Kraj bez výběrového řízení najal firmu AQE, uzavřel s ní smlouvu se dvěma dodatky celkem za dva miliony korun. Firma připravila projekty pro kraj a zároveň připravovala podmínky hodnocení. Takový proces je zcela netransparentní,“ uvedla zastupitelka a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Kritizovala i to, že mezi prioritními projekty nejsou žádné, které mají za cíl výrobu, a tím i zaměstnanost, ačkoli podle Mračkové v ostatních dvou uhelných krajích takové jsou.

Návrh opozice, aby se celá procedura výběru prioritních projektů provedla znovu, dnes zastupitelé odmítli. „Vzhledem k tomu, jak vedeme jednání s řídícími orgány, tedy ministerstvy místního rozvoje a životního prostředí, tak k tomu není jediný důvod. Pokud by z jejich strany zazněly nějaké výhrady, tak je budeme řešit. Ale vlamování se do dveří, kdy zastupitelé chtějí hodnotit strategické projekty, přičemž vše bylo nastavené úplně jinak, není možné,“ řekl hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Jenže při přípravě čerpání z Operačního fondu Spravedlivá transformace jsou zatím nejasné i další podmínky, které by mohly velmi výrazně ovlivnit, jaké projekty získají podporu. Podle krajského radního pro místní rozvoj Patrika Pizingera (Místní) se nyní například debatuje o podmínkách, za jakých budou z fondu čerpat velké podniky. V případě Karlovarského kraje by se to týkalo například projektů Sokolovské uhelné. Není také jisté, jestli se k penězům na transformaci uhelných regionů dostanou podniky, které obchodují s emisními povolenkami.

Na dnešním mimořádném jednání krajského zastupitelstva se diskutovalo rovněž o tom, proč není v Regionální stálé konferenci zastoupeno město Sokolov prostřednictvím starostky Renaty Oulehlové (ANO), když je to právě Sokolov, který je nejpostiženějším městem v uhelném regionu. Město Sokolov se se svými projekty mezi prioritní projekty transformace nedostalo. Opozice opakovaně uvádí, že mezi prioritní se dostaly projekty měst, kde působí jako starostové členové krajské koalice, jde například o revitalizaci okolí hory Klínovec nebo projekt Vlaštovka v Aši, jímž chce město podpořit podnikání.

Zdroj: čtkNepřehlédněte