Závodníci změří síly ve speciálním triatlonu. Podpoří tak lidi s epilepsií

21.9.2021
Jiří Bydžovský

Běh, jízda na kole a pádlování – to jsou disciplíny, ve kterých se poměří účastníci již 18. ročníku EPPI vodáckého triatlonu. V tradičním klání si zasportují jak pacienti s epilepsií, tak zdraví lidé. Závod odstartuje ve Vlkovské pískovně u Veselí nad Lužnicí v sobotu 25. září ve 13 hodin. Akce na podporu lidí s epilepsií je součástí  Národního dne epilepsie.

„Bořit mýty o epilepsii, především ty spojené se sportováním je hlavním cílem vodáckého maratonu. Kvůli obavám ze záchvatu se lidé s epilepsií často omezují ve volnočasových aktivitách, včetně pohybu. Podle odborníků ale výzkumné studie prokazují, že záchvaty vyvolané cvičením jsou vzácné a že fyzická aktivita naopak četnost záchvatů snižuje. Zároveň tlumí stres, jemuž jsou lidé s epilepsií často vystaveni“ říká za organizátory akce Veronika Ostrá.

Pravidelným účastníkem vodáckého triatlonu je i dvacetiletý student Honza, kterého v nadšení pro sport jeho nemoc nezbrzdila. I přesto, že se záchvaty dlouho bojoval, pohybu se nevzdal a své aktivity nemoci přizpůsobil. „Při běhu si hlídám tepovku. Vím, co si mohu dovolit a co už ne, jinak ale nemám pocit, že by mě epilepsie výrazně omezovala,“ vysvětluje mladý sportovec. Nyní je po operaci mozku a dva roky bez záchvatu. „Při první účasti před třemi roky mě při běhu zbrzdil záchvat. O rok později jsem ještě nebyl po operaci v příliš dobré kondici. Do cíle jsem ale zdárně doběhl, což mě neskutečně nakoplo. Letos už mám natrénováno a doufám v dobré umístění“ dodává Honza.

„Pokud lidé s epilepsií dodržují základní bezpečnostní pravidla, mohou si troufnout v podstatě na jakýkoli sport,“ vysvětluje lékařka Jana Zárubová z Centra pro epilepsii FN Motol.

Pacienti s epilepsií a zdraví lidé změří své síly při vodáckém triatlonu v běhu na 3 kilometry, 10kilometrové jízdě na kole a ve 2 kilometrech pádlování, a to v kategorii jednotlivců nebo ve štafetách. „Závod je českou variantou kalifornského EPPIE’S GREAT RACE. Je složený tak, aby se ho mohli zúčastnit i lidé s epilepsií – místo plavání proto závodníci pádlují na lodích,“ popisuje za organizátory Monika Bártová.

Aktivní epilepsii má v České republice přibližně 80 000 lidí. Epileptický záchvat za svůj život minimálně jednou prodělalo 400 000 jedinců. V současné době lékaři při správné a včasné diagnostice a léčbě dostanou nemoc pod kontrolu až u 70 % pacientů.

Zdroj: vzNepřehlédněte