Záznamy o bombardování z amerického archivu stály 10 dolarů

9.4.2020
Redakce

Podle odhadů zahynulo na 800 lidí, třetina města lehla popelem, zcela zdemolováno bylo železniční nádraží.

Archivní informace od spojenců jsou součástí knihy Chebská křídla v souvislostech, kterou Matějíček, jak sám říká, dával dohromady 20 let. „Požádal jsme americký archiv o záznamy o bombardování a oni mi připravili podklady včetně mapek a podobně. Stálo mě to deset dolarů,“ řekl Matějíček.

„Nálet začal dopoledne v 9.48 hodin a trval do 11.00 hodin. Bylo to proto, že ne každé skupině se povedl hned první nálet. Skupiny, kterým se nepodařilo napoprvé dobře zamířit, musely po přeletu cíle velkým obloukem nalétnout znovu. V pozdějším hodnocení byly výsledky většiny z nich hodnoceny jako ‚dobré‘, to znamená že jejich pumy dopadly do vzdálenosti nejdále 300 metrů od stanového cíle,“ popisuje v knize Matějíček. Celkem 11 bombardérů shodilo na město 328 tun výbušnin.

Před 73 lety přežily Kralupy ničivé vybombardování. Na den smutného výročí přišla další tragédie. V hlavní roli chemička

„V Chebu tehdy žilo 50 000 lidí a železniční uzel v Chebu byl jedním z nejvýznamnějších, protože se zde křížily trasy z východu na západ i ze severu na jih. Přes Cheb proto utíkalo mnoho lidí na západ,“ popsal Matějíček. I když nálet byl zacílen jen na nádraží, počet obětí se odhaduje na 800. Podle Matějíčka ale právě kvůli utečencům asi nebude možné nikdy přesný počet vyčíslit.

Následky bombardování z 8. dubna 1945 vyřadily železniční nádraží, ale dotkly se i několika domů v okolí. Proluky tam jsou patrné dodnes.

vera/čtkNepřehlédněte