Zbraslav, nebo Moravský Krumlov? Slovanská epopej putuje na Moravu

10.11.2019
Andrea Cerqueirová

Hlasy koaličních zastupitelů (vyjma bývalého radního pro kulturu Jana Wolfa) bylo schváleno dočasné umístění 20 pláten obrazového cyklu Slovanská epopej, který je v majetku hlavního města, na zámek v Moravském Krumlově. Předpokladem je vytvoření nezbytných stavebně-technických a klimatických podmínek v tomto objektu na pět let. Radní byli pověřeni realizací usnesení.

Rozdílné názory Muchových potomků

Usnesení navrhla radní pro kulturu Hana Třeštíková. Svůj návrh odůvodnila tím, že v Moravském Krumlově by mohlo být dílo vystaveno z možných variant časově nejdříve. Důvodová zpráva materiálu uvádí, že zahájení výstavy je tam plánováno na červenec až srpen 2020. Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina zároveň garantoval zajištění odpovídajících klimatických podmínek v sále, kde Slovenská epopej bude instalována.

Praha zapůjčí Muchovu epopej do Moravského Krumlova. Musí však splnit podmínky

Starostka pražské Zbraslavi Zuzana Vejvodová, která nabídla prostory zbraslavského zámku, ale zároveň podporuje jakékoli dobré řešení, uvedla, že oproti minulému vedení se Třeštíková situací ohledně epopeje seriózně zabývá. V diskusi vystoupili i Muchovi přímí potomci. Každý s jiným stanoviskem. Zatímco vnuk John Mucha podpořil přesun do Moravského Krumlova, vnučka Jarmila Plocková by upřednostnila dočasné vystavení díla v prostorách zbraslavského zámku.

Shrnutí dějin slovanských národů

„Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým malíř Alfons Mucha shrnul dějiny slovanských národů. Cyklus vznikal v letech 1912 až 1926 v ateliéru na zámku Zbiroh na zakázku od Charlese R. Crana. Mucha jednotlivě dokončované obrazy v průběhu let postupně podmínečně předával městu Praze,“ uvádí mimo jiné důvodová zpráva materiálu.

„Hlavní město Praha získalo vlastnické právo k cyklu obrazů od původního majitele pláten Charlese Crana, který si u malíře obrazy objednal a poté daroval městu. Soubor monumentálních obrazů z let 1912 až 1926 tvoří kolekce 20 obrazů, sedm největších pláten dosahuje rozměrů 610 cm x 810 cm,“ píše se v ní dále.Nepřehlédněte