• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zchátralé koupaliště v Brandýse je zavřené už 3 roky. Do obnovy se pustili dobrovolníci, skupina 6 přátel dělá divy

  7.5.2024
  Doris Drienová

  Dobrovolníci v Brandýse nad Orlicí na Orlickoústecku opravují zchátralé koupaliště, které je tři roky zavřené. Jsou domluvení s radnicí a chtějí ho na letní sezonu otevřít.

  Médiím to řekl Lukáš Nový, který se skupinou přátel koupaliště opravuje. Opravám předcházelo jednání s městem, kterému koupaliště patří. Zatím je radnice připravená darovat na rekonstrukce 100.000 korun, bude to ale možná i více.

  „Pro nás bylo koupaliště vždycky srdcovka, trávili jsme tam léto od dětství do puberty i do doby, než to tam zaniklo. Kamarád tam měl kiosek, brigádničili jsme u něj,“ řekl Nový.

  Zástupci Brandýsa oceňují, že dobrovolníci se do toho pustili svépomocí, řekl starosta Roman Buchtel (Máme rádi Brandýs). „Z bazénu hrozně utíkala voda, protože tam byla položená dlažba na pískovém loži a bylo to jen trochu zalité betonem. Už to bylo poslední roky neúnosné. Lidé ale byli nešťastní, že se tři roky koupaliště nenapouští. Přijde mi to jako dobrá aktivita, že se místní dali dohromady a jsou ochotní do toho dát svůj čas,“ řekl Buchtel.

  Peníze na rekonstrukci město nemělo, proto koupaliště neopravilo. Potřebovalo i jiné investice, řekl starosta. „Mně by se třeba líbil biotop, ale když jsem zjišťoval ceny, bylo to nákladné a ‚hoří‘ nám tu jiné věci. Ani na dotaci na koupaliště to nevypadalo. Možná by se do budoucna dalo něco dostat od kraje,“ řekl starosta.

  Nadšenci na letošní sezonu chtějí opravit a zprovoznit prostřední bazén, který má délku 20 metrů. Velký bazén bude zatím mimo provoz. „Museli jsme vynosit celé dno, bylo to nějakých 20 tun kachlí a 20 tun písku, abychom udělali přípravu,“ řekl Nový.

  Pokračovat bude betonování dna a spár a prasklin na bocích bazénu. Až se dokončí tyto práce, musí beton zhruba tři týdny i déle zrát. „Do toho se kolem staráme o zeleň, dáváme do kupy volejbalové hřiště. Rovnáme kachle kolem bazénu, dělali jsme nové obrubníky kolem brouzdaliště,“ řekl Nový.

  Do funkčního stavu chtějí dobrovolníci dostat umývárny a toalety. Musejí umístit umyvadla, záchodové mísy, zprovoznit elektřinu a vodu. „Je to do začátku sezony pořád hodně práce,“ dodal Nový.

  O koupaliště se stará šest přátel, stavební zkušenosti hlavně mají z oprav svých rodinných domů. Jeden má techniku, což je velká pomoc, dodal Nový. „Má čtyřkolku, bagr, to jsou věci, bez kterých bychom se nehnuli. Kdybychom si to měli platit nebo půjčovat, tak platíme velké pálky, nebo by to všechno trvalo dlouho a nemělo smysl se do toho pouštět,“ řekl Nový.

  Pokud se koupaliště podaří zčásti opravit, nebude se tam vybírat vstupné a bude volně přístupné. Na podporu otevření koupaliště dobrovolníci spustí kampaň na platformě Donio, protože hodně lidí je oslovilo a chtělo jim přispět. Do budoucna by skupina přátel mohla opravit i velký bazén, dodal Nový.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte