Zdické Army muzeum se opět otvírá

9.4.2022
Martin Solar

V sobotu 2. dubna nejen po zimní, ale také dlouhé covidové pauze, zase otevřelo Army muzeum klub vojenské historie a techniky Zdice. Letošní sezónu tu zahajují tématickou výstavou s připomenutím 80. výročí heydrichiády. Expozice obsahuje dobové zbraně a uniformy i civilní oblečení z dob atentátu na Heydricha a je doplněná původními zvukovými nahrávkami zpráv a hlášení rozhlasu, ze kterých mrazí v zádech.
Stojí za to shlédnout i stálé expozice. Ta v prvním hangáru se věnuje době od počátku 30. let minulého století až po druhou světovou válku, a to v podobě výzbroje a výstroje jak vojáků předmnichovské Československé armády, tak vojáků americké a německé armády.
V druhém hangáru jsou exponáty připomínající předválečnou Československou armádu i armádu sovětskou, ale také rakousko-uherskou armádu císaře pána a Velkou válku (první světovou).
Otevřeno je až do podzimu o sobotách, kdy se návštěvníkům věnují členové a členky klubu vybaveni mimo jiné dobovými vojenskými nebo zdravotními kostýmy napříč minulým stoletím. Vedle stylového oděvu mají i četné znalosti z historie bojů i vojenských jednotek, o které se rádi podělí.
Návštěva muzea tak může být zajímavá nejen pro nadšence pro vojenskou techniku a vozidla včetně tanků a obrněných transportérů, ale také pro ty, kdo by se chtěli dozvědět něco o možných zážitcích svých pradědečků, kteří se ocitli na počátku minulého století v pekle ruské, balkánské, italské nebo západní fronty.
hazeNepřehlédněte