• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zeman a klíčníci vyzvedli české korunovační klenoty. Kdo si v minulosti korunu nasadil, ten brzo zemřel

  15.1.2018
  Šárka Turčeková

  Sedm klíčníků včetně Miloše Zemana v pondělí odemklo Korunovační komnatu v katedrále sv. Víta, odkud vyzvedli české korunovační klenoty. Komora s klenoty je nejméně přístupným místem Pražského hradu a je opatřena dveřmi se sedmi zámky, k nimž má klíč právě sedm lidí. Nyní jsou korunovační klenoty k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, tedy od 16. do 23. ledna.

  Klenoty budou k prohlédnutí ze všech stran v nové bezpečnostní vitríně. Sloužily jako znaky vlády a moci českých králů. Patří mezi ně Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem či korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystaven zlatý relikviářový kříž a obřadní korunovační meč.

  Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí založení České republiky.

  FOTO: Korunovační klenoty sloužily jako znak moci českých králů

  Korunovační klenoty sloužily jako znak moci českých králů - korunovační klenoty prahaKorunovační klenoty sloužily jako znak moci českých králů - korunovační klenoty prahaKorunovační klenoty sloužily jako znak moci českých králů - korunovační klenoty prahaKorunovační klenoty sloužily jako znak moci českých králů - korunovační klenoty prahaKorunovační klenoty sloužily jako znak moci českých králů - korunovační klenoty praha
  Další fotky
  Korunovační klenoty sloužily jako znak moci českých králů - korunovační klenoty praha

  Klenoty jsou přísně střeženy

  Korunovační klenoty jsou v pancéřové skříni ve zvláštní komoře. Dveře do této místnosti mají 7 zámků a k nim patří 7 klíčů.

  Lidé, kteří jsou nyní držiteli klíčů:

  • prezident republiky Miloš Zeman
  • předseda vlády Andrej Babiš
  • pražský arcibiskup Dominik Duka
  • předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček
  • předseda Senátu Milan Štěch
  • děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Ondřej Pávek
  • primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová

  ČR brzy oslaví dvě významná výročí. Na Hradě uvidíte korunovační klenoty, zbroj svatého Václava i řadu historických listin

  Tradice sedmi klíčů vznikla v roce 1791, kdy král Leopold II. vyhověl žádostem českých stavů o vrácení klenotů z Vídně do Prahy. Byly uloženy v chrámu sv. Víta na Hradě v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí, za železnými dveřmi s pěti zámky. Byly ve zvláštní skříni, která měla dva zámky, k nimž dostali klíče dva strážci klenotů. I když se později místo jejich uložení měnilo, tradice se sedmi klíči se udržela.

  Klenoty jsou během mandátu prezidenta Zemana vyzvednuty už potřetí. Poprvé Zeman odemykal komnatu v roce 2013. Tehdy se však během ceremoniálu vyzdvihování klenotů vrávoral a potácel a podle Hradu za to mohla viróza. Podle slov Kalouska přitom nechybělo málo, aby ke korunovačním klenotům, koruně, žezlu a jablku, přibyla ještě šavle.

  Korunovační klenoty jsou vystavovány při výjimečných příležitostech. Naposledy v květnu 2016 u příležitosti 700. výročí od narození českého krále a římského císaře Karla IV.

  Miloš Zeman vyhrál volby ve většině středočeských okresů. Pražané a lidé z blízkého okolí upřednostnili Jiřího Drahoše

  Kdo si slavnou korunu nasadil, zemřel

  Podle legendy ten, kdo si svatováclavskou korunu neoprávněně nasadí, brzy zemře. Na podzim v roce 1941 si šel korunovační klenoty prohlédnout říšský protektor Reinhard Heydrich, který s sebou vzal i svého syna Klause. Korunu si prý neoprávněně nasadili. Krátce po tom oba zemřeli.

  Heydrich zemřel po atentátu českých výsadkářů 4. června 1942. Jeho syn Klaus, kterému údajně Heydrich také korunu nasadil, zemřel 24. října 1943. Jeho mladší bratr Heider uvedl, že Klaus vjel na kole pod náklaďák, tomu ale mnoho lidí nevěří. V obou případech prý byla na vině tajemná moc svatováclavské koruny…

  Když krása zrezaví… Praha 10 zachraňuje vzácné sochy  Nepřehlédněte