• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zeman prověřil budoucí ministryni práce. Zaměří se na úpravu penzí a revizi dávek

  7.12.2017
  Redakce
  Další fotky

  Na změny v důchodech, reorganizaci lékařské posudkové služby či revizi dávek se chce zaměřit po svém nástupu do funkce kandidátka na ministryni práce Jaroslava Němcová (ANO). Řekla to dnes novinářům po své schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Dodala, že do úřadu by ji premiér měl uvést krátce po jmenování kabinetu 13. prosince odpoledne či navečer.

  Důchodová reforma je priorita

  Jako jednu z priorit své chystané vlády uvedl Andrej Babiš (ANO) důchodovou reformu. Podle něj by se měl od rozpočtu oddělit důchodový účet, na který by plynuly odvody a z něhož by se vyplácely penze. O oddělení prostředků na penze od státního rozpočtu mluvila dnes i Němcová. „Aby bylo zajištěno, že i v dobách, kdy se republice nebude dařit hospodářsky, budou peníze na důchody,“ uvedla budoucí ministryně.

  FOTO: Prezident Zeman a ministři Babišovy vlády

  Prezident Zeman a ministři Babišovy vlády - babiš, zeman, koláž, wikimediaPrezident Zeman a ministři Babišovy vlády - zeman_Kremlin.ruPrezident Zeman a ministři Babišovy vlády - karla šlechtová – kopiePrezident Zeman a ministři Babišovy vlády - Rondetafelgesprek over GaswinningsbesluitPrezident Zeman a ministři Babišovy vlády - Martin Stropnický – kopie
  Další fotky
  Prezident Zeman a ministři Babišovy vlády - Dan ŤokPrezident Zeman a ministři Babišovy vlády - Richard_Brabec_croppedPrezident Zeman a ministři Babišovy vlády - A_Babiš_2015_(2)Prezident Zeman a ministři Babišovy vlády - Zeman_M_10

  Důchodový účet nyní samostatný není. Důchodové odvody plynou do rozpočtu. Už léta jsou příjmy z nich nižší než výdaje na penze, veřejný penzijní pilíř je tak v deficitu. Důchody doplácí právě státní pokladna z jiných příjmů. V příštím roce by se systém mohl dostat ze schodku, ale jen díky ekonomické konjunktuře. Odvody totiž posílá víc zaměstnaných z vyšších mezd.

  Pravidelná valorizace penzí

  Podle Němcové je cílem nové vlády nastartovat opravdovou důchodovou reformu, do které se „začlení pravidelná valorizace“. Penze se pravidelně zvyšují už nyní, a to každoročně k 1. lednu. Ukládá to zákon. Němcová uvedla, že reforma se připravuje bez ohledu na to, jestli Babišův kabinet získá důvěru. Dodala, že pro změny bude nutné najít širokou politickou i celospolečenskou podporu.

  Zeman si v Lánech proklepne ministry Babišovy menšinové vlády. Ministry jmenuje už příští středu

  Budoucí ministryně míní, že některé úpravy důchodů se dají provést rychle. Zmínila například zvýšení penze o 1000 korun lidem nad 85 let a také to, že by základní výměra důchodu mohla od ledna 2019 odpovídat deseti procentům průměrné mzdy ve státě místo nynějším devíti procentům. Tento krok by byl výhodný ale jen pro část seniorů a seniorek. Přilepšili by si lidé s nižší penzí, tedy hlavně ženy. Ostatním by se důchody zvyšovaly méně než dosud. Aby tyto změny začaly platit, musí se změnit zákony.

  Revize sociálních dávek a příspěvků

  Němcová řekla, že v první chvíli její úřad čeká také revize sociálních dávek a posouzení dopadů příspěvků, které se postupně zaváděly. Systém by se měl změnit tak, aby lidé nebrali pomoc od státu automaticky a aby se jim vyplatilo pracovat, míní budoucí ministryně. S ministerstvem financí chce pak ještě jednat o navýšení částky pro sociální služby. Podle ní kraje vyčíslily, že by bylo potřeba pro příští rok asi sedm miliard navíc. Sněmovní sociální výbor dnes dolní komoře doporučil, aby ministerstvu práce přidala na sociální služby pro příští rok do pokladny díky přesunu peněz v navrhovaném rozpočtu tři miliardy.

  Slaný proti sociálně slabým: Nebudou mít nárok na doplatek na bydlení

  Němcová se chce dál věnovat i změnám v lékařské posudkové službě či řešení situace dětí, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. Po dnešní schůzce v Lánech uvedla, že se s prezidentem na prioritách shodli.

  (ČTK)  Nepřehlédněte