• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Žena málem naletěla podvodníkovi. Zachránil ji nízký limit v internetovém bankovnictví

    6.10.2025

    Žena z Rychnovska se jen o vlásek vyhnula tomu, aby přišla o velké peníze. Když vyplňovala osobní údaje a údaje k platební kartě, přišlo jí z internetového bankovnictví oznámení o navýšení limitu. Zde žena uviděla podezřelou částku, a tak limit nenavýšila.

    Policisté z Dobrušky minulý týden řešili případ dvaačtyřicetileté ženy, která se mohla stát obětí internetového podvodu. Vše začalo nevinně. Žena na začátku října zveřejnila inzerát, že prodává sedací vak. Krátce poté se jí ozval zájemce s nabídkou, že zaplatí a převezme zboží prostřednictvím přepravní společnosti.

    Zájemce jí následně poslal odkaz na falešné webové stránky, které vypadaly jako portál přepravce. Tam žena vyplnila své osobní údaje, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví i údaje k platební kartě. Krátce poté dostala do mobilní aplikace upozornění, aby potvrdila povolení funkce „převod platby za zboží“.

    O chvíli později přišla výzva k navýšení limitu pro převody na 150 tisíc korun. To už ženě přišlo podezřelé, takže žádost nepotvrdila. „Podvodník na odmítnutí reagoval nátlakem a vyzval ji, aby ‚neplýtvala jeho i svým časem‘ a navýšení limitu schválila,“ popsala policejní mluvčí Andrea Muzikantová. Žena se však nenechala zmanipulovat a sdělila mu, že se poradí ve své bance.

    Tímto krokem si zachránila všechny své úspory. Policie případ nyní prověřuje pro podezření z několika trestných činů, včetně neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného opatření platebního prostředku.

    Podle policie je tento scénář typický pro internetové podvody, které využívají falešné platební brány a napodobeniny stránek přepravních společností. Lidé by proto měli být při komunikaci s neznámými osobami obezřetní a žádné odkazy z e-mailu nebo chatu bez ověření neotevírat.

    „Jediná neuvážená chvíle může mít vážné následky,“ uzavřela mluvčí.

    Zdroj: Policie ČR



    Nepřehlédněte