• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Žena se chtěla rozvést. Patologicky žárlivý manžel ji brutálně ubodal

  3.4.2024
  Simona Knotková

  Muž ze Semilska, který dlouhodobě týral a nakonec ubodal svou manželku, si odpyká 17 let vězení. Trest mu v úterý pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, když zamítl odvolání obžalovaného.

  Manžel si na ženu počíhal s nožem poté, co podala žádost o rozvod a co mu soud zakázal, aby se k manželce přibližoval. Součástí verdiktu je povinnost obžalovaného vyplatit trojici pozůstalých celkem 4,8 milionu korun jako náhradu způsobené újmy.

  „Uložený trest odpovídá všem zákonným požadavkům a nelze jej považovat za nepřiměřeně přísný,“ řekl soudce Jiří Bednář. Připomněl, že obžalovanému hrozilo až 20 let za mřížemi. Jeho vinu se podle soudce podařilo prokázat nade vší pochybnost. K výši přiznaného odškodného, které převyšuje běžně přiznávané částky, Bednář uvedl, že brutální způsob spáchání trestného činu byl pro příbuzné výrazně traumatizující.

  Ženu, s níž měl dva syny, začal muž podle verdiktu týrat ve společně sdílené domácnosti nejpozději v roce 2014. Bezdůvodně ji urážel, vyhrožoval jí zapálením domu či auta. Zakazoval jí kontakt s okolím, kontroloval, kde se žena nachází, dohlížel na to, s kým si telefonuje, telefon jí rozbil paličkou na maso. Bezdůvodně na ni žárlil, obviňoval ji z nevěry, najal si na ni soukromého detektiva. Sledoval ji i přes městský kamerový systém, do nějž se nezákonně napojil. Donutil ji stáhnout první žádost o rozvod, kterou podala. Muž své počínání hájil tím, že jím jen projevoval o manželku zájem.

  Po druhé z žádostí o rozvod ženu loni 21. února napadl, když na své pravidelné večerní procházce venčila psa. Předtím se posilnil alkoholem. Manželku, která před ním začala utíkat, dostihl a sedmkrát jí bodl. Nůž mimo jiné proťal játra a střeva, žena vykrvácela.

  Sedmapadesátiletý muž popíral, že by manželku usmrtil, a že to navíc předem plánoval. „Na svou čest prohlašuji, že jsem manželku nezabil, je mi jí hrozně moc líto a pořád na ni myslím,“ řekl v úterý odvolacímu senátu. „Veškerá trestní řízení, která proti mně byla vedena, jsou v rozporu se zákonem, a tedy protiprávní. Nemůžete přehlídnout, že jsem na místě činu vůbec nebyl, že jsem s ní se svým ramenem nemohl zápasit, že jsem na sobě neměl krevní stopy,“ dodal s tím, že žádá zastavení svého trestního stíhání.

  Ženu podle vlastních slov potkal náhodně a „chytil ho amok, když mu problesklo, co mu provedla“. Původně připouštěl, že ji při následné potyčce zřejmě bodl, ale jen jednou. Pak přišel s verzí, že ženu zavraždil někdo jiný až poté, když on z místa odešel. Skutečnost, že měl s sebou nůž, vysvětloval tak, že s ním chtěl otevřít urnu tchána, kterou chtěl ze msty vysypat.

  Muž je podle znalců nadprůměrně inteligentní, přičemž svou inteligenci v trestním řízení využíval v konstruování falešné reality ve svůj prospěch. Cítí potřebu trestat své okolí za domnělé ústrky a prezentuje se jako oběť.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte