Přelomový rozsudek, který poslal Marion Jonesovou na půl roku do vězení, byť jen na dva roky dlouhou podmínku, padl 11. ledna 2008 u soudu ve White Plains. Nebyla přitom primárně souzena za doping samotný, ale za své křivé výpovědi, jichž se dopustila v souvislosti s tímto obviněním. A přišla tím o všechno.
Výčet jejích sportovních úspěchů byl do té doby impozantní. V letech 1997 – 2001 dominovala většině ženských sprinterských závodů. V roce 1997, 1998 a 2000 byla vítězkou ankety Atlet světa, stala se hrdinkou olympijských her v Sydney v Austrálii roku 2000, kde získala tři zlaté a dvě bronzové medaile. Kromě toho je držitelkou celkem tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile z mistrovství světa. Ne vše však získala poctivě.
Stala se tak jednou z nejslavnějších sportovkyň, které byly spojeny se skandálem firmy BALCO (The Bay Area Laboratory Co) v San Francisku, která profesionálním sportovcům prodávala anabolické steroidy. Celkem bylo do tohoto případu zapleteno více než 20 vrcholových sportovců, včetně Jonesové bývalého manžela, koulaře CJ Huntera, a sprintera Tima Montgomery, otce jejího prvního dítěte.
Pod přísahou Jonesová 5. října 2007 u soudu vypověděla, že již od září 2000 do července 2001 užívala zakázané dopingové látky, které jí prý bez jejího vědomí podával její trenér Trevor Graham. Teprve později z výpovědi korunního svědka vyplynulo, že se jednalo o směs růstového hormonu, inzulinu a erytropoetinu. V reakci na její výpověď americký olympijský výbor 6. října 2007 Jonesovou vyzval k vrácení všech olympijských medailí, což sportovkyně učinila. Příští měsíc, 23. listopadu 2007, rozhodla mezinárodní atletická federace IAAF o anulování všech individuálních i štafetových výsledků Marion Jonesové od 1. září 2000, tj. včetně výsledků z olympijských her v Sydney.
A dál už se to valilo jako lavina. Podmínka za křivou výpověď v lednu 2008, požadavek Mezinárodní atletické federace na vrácení 700 000 dolarů, které Jonesové vyplatila za umístění v různých závodech a soutěžích (tzv. prize money). Obvykle to bylo 70 000 až 80 000 dolarů za závod, k čemuž pak přibyl alespoň další 1 milion na základě různých smluv, např. reklamních.
Podle tiskové agentury Associated Press se již v roce 2006 Jonesová silně zadlužila, aby měla peníze na advokáty. Nakonec jí banka zabavila dům v hodnotě 2,5 milionu v blízkosti Chapel Hill v Severní Karolíně a Jonesová byla rovněž nucena prodat další dvě nemovitosti, včetně domu své matky. Rozpočet si potom vylepšila, když v letech 2009 – 2010 hrála profesionální basketbalovou ligu WNBA za tým Tulsa Shock. Ve WNBA odehrála za Tulsu 47 zápasů a v průměru nastřílela 2,6 bodu za zápas. Ve 14 posledních utkáních kariéry však její průměr klesl pod 1 bod a klub ji v červenci 2011 definitivně propustil.
Dnes Marion Jonesová žije se svým druhým manželem Obadelem Thompsonem a se třemi dětmi poměrně normálním životem. Definitivně neopustila ani svět sportu, působí jako fitness trenérka. Často také dostává pozvánky na různá veřejná vystoupení. „Je to náročné,“ říká k tomu. „Zvou vás, abyste promluvili o vašich chybách.“ I tak ale mladé neváhá povzbuzovat: „Možná vám někdo říká, že váš sen je příliš velký. Není. Žádný sen není příliš velký.“