Život jí zničil doping. Přesto věří, že žádný sen není dost velký

11.1.2020
Václav Pavlík

Přelomový rozsudek, který poslal Marion Jonesovou na půl roku do vězení, byť jen na dva roky dlouhou podmínku, padl 11. ledna 2008 u soudu ve White Plains. Nebyla přitom primárně souzena za doping samotný, ale za své křivé výpovědi, jichž se dopustila v souvislosti s tímto obviněním. A přišla tím o všechno.

Výčet jejích sportovních úspěchů byl do té doby impozantní. V letech 1997 – 2001 dominovala většině ženských sprinterských závodů. V roce 1997, 1998 a 2000 byla vítězkou ankety Atlet světa, stala se hrdinkou olympijských her v Sydney v Austrálii roku 2000, kde získala tři zlaté a dvě bronzové medaile. Kromě toho je držitelkou celkem tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile z mistrovství světa. Ne vše však získala poctivě.

Neuvěřitelné. Olympijské medaile v ženských disciplínách nemusí nutně vyhrát žena

Stala se tak jednou z nejslavnějších sportovkyň, které byly spojeny se skandálem firmy BALCO (The Bay Area Laboratory Co) v San Francisku, která profesionálním sportovcům prodávala anabolické steroidy. Celkem bylo do tohoto případu zapleteno více než 20 vrcholových sportovců, včetně Jonesové bývalého manžela, koulaře CJ Huntera, a sprintera Tima Montgomery, otce jejího prvního dítěte.

Praha by mohla novou atletickou halu postavit v Jižním Městě

Pod přísahou Jonesová 5. října 2007 u soudu vypověděla, že již od září 2000 do července 2001 užívala zakázané dopingové látky, které jí prý bez jejího vědomí podával její trenér Trevor Graham. Teprve později z výpovědi korunního svědka vyplynulo, že se jednalo o směs růstového hormonu, inzulinu a erytropoetinu. V reakci na její výpověď americký olympijský výbor 6. října 2007 Jonesovou vyzval k vrácení všech olympijských medailí, což sportovkyně učinila. Příští měsíc, 23. listopadu 2007, rozhodla mezinárodní atletická federace IAAF o anulování všech individuálních i štafetových výsledků Marion Jonesové od 1. září 2000, tj. včetně výsledků z olympijských her v Sydney.

„Černá gazela“ triumfovala díky své vůli. Obdivuhodný příběh původně handicapované sprinterky

A dál už se to valilo jako lavina. Podmínka za křivou výpověď v lednu 2008, požadavek Mezinárodní atletické federace na vrácení 700 000 dolarů, které Jonesové vyplatila za umístění v různých závodech a soutěžích (tzv. prize money). Obvykle to bylo 70 000 až 80 000 dolarů za závod, k čemuž pak přibyl alespoň další 1 milion na základě různých smluv, např. reklamních.

Nejdřív sportovní všestrannost, pak specializace

Podle tiskové agentury Associated Press se již v roce 2006 Jonesová silně zadlužila, aby měla peníze na advokáty. Nakonec jí banka zabavila dům v hodnotě 2,5 milionu v blízkosti Chapel Hill v Severní Karolíně a Jonesová byla rovněž nucena prodat další dvě nemovitosti, včetně domu své matky. Rozpočet si potom vylepšila, když v letech 2009 – 2010 hrála profesionální basketbalovou ligu WNBA za tým Tulsa Shock. Ve WNBA odehrála za Tulsu 47 zápasů a v průměru nastřílela 2,6 bodu za zápas. Ve 14 posledních utkáních kariéry však její průměr klesl pod 1 bod a klub ji v červenci 2011 definitivně propustil.

FOTO: Marion Jonesová

Marion Jonesová - Americká atletka Marion JonesOCÁ – v říjnu 2007 přiznala užívání dopingu – wikipedieMarion Jonesová - Marion Jonesová – wikimedia.commonsMarion Jonesová - Marion Jonesová – 1. zleva – wikimedia.commonsMarion Jonesová - Marion Jonesová – americká alympická atletka – wikimedia.commonsMarion Jonesová - Marion Jonesová – 2006 – wikimedia.commons
Další fotky
Marion Jonesová - Marion Jonesová – wikimedia.commons

Dnes Marion Jonesová žije se svým druhým manželem Obadelem Thompsonem a se třemi dětmi poměrně normálním životem. Definitivně neopustila ani svět sportu, působí jako fitness trenérka. Často také dostává pozvánky na různá veřejná vystoupení. „Je to náročné,“ říká k tomu. „Zvou vás, abyste promluvili o vašich chybách.“ I tak ale mladé neváhá povzbuzovat: „Možná vám někdo říká, že váš sen je příliš velký. Není. Žádný sen není příliš velký.“Nepřehlédněte