„Černá gazela“ triumfovala díky své vůli. Obdivuhodný příběh původně handicapované sprinterky

23.6.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Při narození vážila jen 2,04 kg a považovalo se za zázrak, že vůbec přežila. Jako dítě prodělala snad všechny dětské choroby, které existují. Ta nejhorší, obrna, ji stihla ve 4 letech a zůstaly ji následky na první pohled trvalé – ochrnutá levá noha. Aby vůbec mohla chodit, musela na ní nosit kovovou výztuhu.

Rozhodli se bojovat s hroznými nemocemi a zvítězili. Na světě se objevily vakcíny. Posuneme se dál nebo zpět?

Wilma však chtěla být stejná, jako ostatní děti. Měla štěstí v tom, že její maminka s ní dokázala dojíždět sto kilometrů z rodného Clarksville v Tennessee do nemocnice v Nashvillu, na rehabilitace. Obě taky věřily, že se jim následky obrny podaří odstranit. Wilminu pevnou vůli snad dokonce podpořil i zázrak, protože ve 12 letech nejenomže mohla normálně chodit, ale mohla začít i běhat a skákat.

Jedna její starší sestra byla výborná basketbalistka, a Wilma se rozhodla, že bude jako ona, a stala se členkou basketbalového školního týmu na střední škole. Tehdy ji objevil atletický trenér ze státní univerzity v Tennessee Edward S. Temple, což pro Rudolphovou znamenala zlom v kariéře. V šestnácti letech, v roce 1956 byla vybrána do amerického atletického týmu pro olympiádu v Melbourne 1956 a získala na ní pro USA bronz ve štafetě 4 x 100 metrů.

V pražských Stodůlkách otevřeli jedno z nejhezčích dětských sportovišť

Zazářila pak na olympijských hrách v Římě v roce 1960, kde zvítězila v bězích na 100 a 200 metrů a ve štafetě 4 x 100 metrů. Na atletické dráze tam neměla konkurenci. Ve finále na 100 metrů zvítězila časem 11,0, což nemohlo být uznáno za světový rekord jenom proto, že k tomuto času pomohl silnější vítr, než byl povolený. Připomeňme jen, že současný rekord na tuto délku od roku 1988 drží Florence Griffith-Joyner s časem 10,49 sekund. Světový rekord se tehdy Wilmě Rudolphové podařilo získat aspoň na dvoustovce s časem 23,2 sekund. Po tomto jedinečném dablu se jí začalo říkat „nejrychlejší žena všech dob“.

Běhat se dá i bez nohy. Když vyběhnete v Lipencích, pomůže to handicapovaným dětem

Ale to ještě nebylo vše: Rudolphová společně se svými kamarádkami z Tennessee State University, ovšem nyní v barvách USA a ne jen školy, ovládla i sprinterskou štafetu na 4 x 100 m. Tato čtveřice vylepšila světový rekord na čas 44,50 sekund. K její následné popularitě přispělo i to, že olympiáda v Římě byla první, kterou přenášela televize. Celý svět tak mohl vidět, jak „Černá gazela“, jak jí začali říkat italští novináři, ladně ukrajuje z běžecké dráhy metr za metrem až do toho posledního. Pro francouzské novináře byla „Černou perlou“. A jako nejrychlejší žena planety byla známá i jako „Tornádo“. V letech 1960 a 1961 byla v anketě agentury Associated Press vyhlášena také ženou roku.

Zamilovala se do létání a splnil se jí sen. Americká letecká společnost přijala letušku s Downovým syndromem

Světu sportu přes veškeré úspěchy ale věrná nezůstala. Její sportovní kariéra skončila již v roce 1962 v pouhých 22 letech poté, co vyhrála dva závody v rámci mezistátního utkání USA-SSSR. V roce 1963 začala studovat státní univerzitu v Tennessee, kde ukončila bakalářské vzdělání v oboru učitelství pro první roky školní docházky. Stala se potom učitelkou v základní škole, trénovala atlety na střední škole a stala se sportovní televizní komentátorkou. V roce 1963 se provdala za svoji školní lásku Roberta Eldridge, se kterým měla 4 děti – Yolandu (1958), Djuannu (1964), Roberta (1965) a Xurryho (1971). Později se však rozvedli. V roce 1973 byla uvedena do černošské Síně slávy v oblasti sportu a zábavy. V červenci 1994, krátce po smrti její matky, byla Wilmě Rudolphové diagnostikována rakovina mozku a hrtanu, které 12. listopadu 1994 podlehla.

FOTO: Wilma Rudolphová

Wilma Rudolphová - Wilma Rudophová (1960) s olympijskými medailemi- wikipedieWilma Rudolphová - Wilma Rudophová na cílové čáře- wikipedieWilma Rudolphová - Wilma Rudophová (1960)- The Daily DoseWilma Rudolphová - Wilma Rudophová (1960)-Letní olympijské hry v Římě – The Daily DoseWilma Rudolphová - Wilma Rudophová s prezidentem Johnem Kennedym a viceprezidentem Johnsonem – The Daily Dose
Další fotky
Wilma Rudolphová - Wilma Rudophová (1960)- wikipedieWilma Rudolphová - Wilma RudolphWilma Rudolphová - USA Wilma Rudolph postage stamp

Je považována za průkopnici v boji za práva žen a menšin, účastnila se například protestů proti segregaci v restauracích ve svém rodném městě Clarksville a snažila se využít především toho, že díky svým sportovním výkonům, se stala „nejvíce viditelnou“ černou ženou široko daleko. Její odkaz však spočívá i v tom, jak dokázala překonat zdravotní obtíže, které ji v dětství sužovaly, a stát se dokonce nejlepší sprinterkou na světě.

 Nepřehlédněte