Život po smrti neexistuje, tvrdí uznávaný vědec

11.2.2022
Simona Knotková

Existuje po smrti další život? Tato otázka trápí lidstvo odnepaměti. Moderní fyzika bohužel (nebo bohudík?) mluví spíše pro možnost, že po smrti následuje ono nepředstavitelné nic.

V podobném duchu mluví také teoretický fyzik Sean Carroll z Kalifornského technologického institutu. Posmrtný život je podle něj nemožný, protože vědomí nedokáže přežívat odděleně od fyzické schránky.

Smrt je poklidná, nebojte se jí, vzkazuje lékařka

„Tvrzení, že určitá forma vědomí přetrvává i poté, co naše těla zemřou a rozkládají se na jednotlivé atomy, čelí jedné velké a nepřekonatelné překážce – fyzikálním zákonům, které jsou základem každodenního bytí. Těmto zákonům naprosto rozumíme a v jejich rámci neexistuje žádný způsob, jak by mohly informace uložené v našem mozku přežívat po smrti. Pokud se skutečně nejedná o nic jiného než atomy a známé síly, jednoduše neexistuje způsob, jak by duše přežila smrt. Víra v život po smrti vyžaduje fyziku nad rámec standardního modelu,“ píše Carroll v populárně vědeckém časopisu Scientific American.

Ač je tato představa pro mnoho lidí depresivní, vědec je názoru, že bychom se posmrtným životem neměli tolik zaobírat, protože existují zajímavější témata, na která můžeme najít odpovědi.

Dalí věřil, že je svůj reinkarnovaný bratr. Pak je možné všechno

„Jakmile překonáme jakoukoliv neochotu čelit realitě, co se týče této záležitosti, můžeme se pustit do mnohem zajímavějších otázek ohledně toho, jak lidské bytosti a vědomí skutečně fungují,“ dodává Carroll.

Zdroj: Scientific AmericanNepřehlédněte