Svého času nejvyšší telekomunikační budova v Evropě
Autory návrhu projektu budovy jsou architekti František Cubr, Josef Hrubý, Zdeněk Pokorný, František Štráchal a Vladimír Oulík. Telekomunikační budova se stavěla celkem 7 let, od roku 1972 do roku 1979 a dne 3. ledna 1980 byla slavnostně otevřena.
Osmnáctipatrová stavba měří celkem 85 metrů, s anténou je ještě o 11 metrů vyšší. Dominantou jejího areálu je právě telekomunikační věž. V době svého otevření byla bývalá budova společnosti O2 nejvyšší telekomunikační budovou v Evropě a díky svému technickému vybavení patřila mezi světovou špičku. Realizace včetně vybavení budovy vyšlo na celkem 2 miliardy Kčs, což na svou dobu to byla ohromná částka.
Za socialismu tu pracovalo kolem 2,5 tisíce pracovníků. Budova dostala přezdívku „pražský Mordor“. Fima CETIN v loňském roce v budově zaměstnává kolem 900 lidí a provozuje největší fixní i mobilní telekomunikační síť na území ČR.
Stavba byla vskutku výjimečná
Originální propojení s bývalou telekomunikační ústřednou, která se nachází ve Fibichově ulici, dokládá výjimečnost této stavby. Obě budovy propojuje dvoukilometrový podzemní tunel s kolektorem. Budova postavená za normalizace byla postavena hlavně jako náhrada za kapacitně nedostačující mezinárodní ústřednu ve Fibichově ulici.
V podzemí centrály bychom našli prostorný bunkr pro zaměstnance pro případ různých katastrof nebo atomového útoku.
Půjde budova k zemi?
Celou parcelu pod budovou odkoupil na začátku loňského roku developer Central Group. Za částku odhadovanou na 600 až 800 milionů korun. Firma CETIN budovu chce v následujících letech opustit. Posléze bude zřejmě zbourána, protože je její údržba nákladná z důvodu zanedbanosti budovy a zastaralosti jejího vybavení.