Zlatá Helena slaví 75 let

24.6.2022
Jitka Kačánová

V Česku není mnoho umělců, kteří by se těšili takové popularitě jako Helena Vondráčková. Je ze sorty umělců „vpravdě národních“, jako býval například Karel Gott nebo z herců dnes již jedenadevadesátiletá Jiřina Bohdalová. A stejně tak jako za jejich úspěchem, tak i za tím jejím stojí kromě krásy, talentu a štěstí také spousta tvrdé práce.

Že je Vondráčková mimořádný talent, bylo jasné, už když se ještě jako šestnáctiletá objevila v soutěži Hledáme nové zpěváky. V porotě této „pravěké SuperStar“ seděla tenkrát například právě Bohdalová nebo Eva Pilarová. Vondráčková soutěž s přehledem vyhrála, o pár měsíců měsíců později ji Supraphon vydal první singl s písní Červená řeka a její kariérazačala strmě stoupat. Přitom o dráze zpěvačky nikdy nesnila. „Hudba mě bavila, hrála jsem i na klavír či kytaru. Původně jsem chtěla dělat filologii, protože jsem studovala jazyky. Pak přišel rok 1964 a táta mě přihlásil do soutěže Hledáme nové talenty,“ vzpomínala před časem pro iDnes.cz.

Zlatý slavík a Golden Kids

Právě Červená řeka a také hit Pátá jí přinesly hned další rok Zlatého slavíka. Následovalo „lano“ do divadla Rokoko, kde spolu s Martou Kubišovou a Vaškem Neckářem vytvořili trio Golden Kids. Svět v tu dobu uchvátilo hnutí dětí květin a hudba Beatles či Boba Dylana a v Praze zpívali ti tři – byli mladí, krásní a hlasy jim perfektně ladily dohromady.

Jenže s příchodem okupačních vojsk začal režim přituhovat a Marta Kubišová dostala zákaz zpěvu, slavné trio se rozpadlo a Vondráčková i Neckář si šli každý svou vlastní cestou. Vondráčková se záhy stala nejexportovanější českou zpěvačkou, točila desky pro zahraniční hudební vydavatelství a cestovala po celém světě.

Náladou i repertoárem se Golden Kids skvěle trefili do uvolněné atmosféry konce 60. let. Zdroj: Joost Evers / Anefo, Wikipedia

Comeback a první soud

V podobném duchu se nesla i 80. léta, kdy se pravidelně umisťovala na předních příčkách ankety Zlatý slavík. V 90. letech ale nastal u takzvaných „normalizačních umělců“ útlum. Vondráčková se vrhla do zpívání v muzikálech,
například v Bídnících, což byl první velký muzikál uvedený po revoluci u nás.

Velký comeback do pop-music zažila pak na přelomu tisíciletí díky písni Dlouhá noc, kterou pro ni složil Michal David. Stala se hitem roku 2001. Ten rok se také poprvé soudila, když zažalovala hudebního kritika Jana Rejžka, který o ní prohlásil, že „za svůj polistopadový comeback zřejmě vděčí tomu, že neztratila kontakt na mafiány, kteří ji v sedmdesátých a osmdesátých letech tlačili do médií“. Těch soudů bylo pak nespočet, některé vyhrála, jiné prohrála. Před pár lety se například soudně ohradila vůči deníku Blesk, ve kterém byla označená za zpěvačku za zenitem. Nakonec ale žalobu stáhla. Hodně bizarní byla i její stížnost Radě Českého rozhlasu, že se její písničky málo hrají, přestože „její tvorba patří mezi národní bohatství, o které se rozhlas musí ze zákona starat“.

Báječný chlap nebo gigolo?

Proslýchá se, že za většinou jejích soudních sporů stál její o dvanáct let mladší manžel Martin Michal. Kvůli němu se dokonce rozhádala i s nejbližší rodinou – když se s ním totiž seznámila, jejímu bratru Jiřímu se Michal nelíbil a dokonce o něm prohlásil, že je „gigolo, který vztahem sleduje jen své vlastní zájmy“. Od té doby s ním proto Helena nemluví, a nemluví ani s jeho dcerou a svou neteří Lucií, která je rovněž zpěvačkou.

Vondráčková si ale vztah se svým manželem ani po téměř dvaceti letech nemůže vynachválit. „Máme se velmi rádi, uctíváme se, našla jsem v něm nejen báječného chlapa, ale i mého velkého ochránce a super parťáka,“ řekla o něm před dvěma lety Našemu REGIONU.

Mnohem víc si o jejím životě, práci i lásce můžete přečíst v životopisné knize Každá trampota má svou mez, která vyšla před dvěma týdny v novém, rozšířeném vydání. A nebo si ji můžete naživo poslechnout na jejím jubilejním česko-slovenském turné Helena 2022.Nepřehlédněte