• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zlínští se letos do Senátu nehrnou, v obvodu 80 zatím přihlášku nepodal vůbec nikdo

  10.7.2024
  Doris Drienová

  V senátním obvodu 80, který zahrnuje jižní část Zlínska a severní část Uherskohradišťska, zatím do zářijových senátních voleb nikdo závaznou přihlášku nepodal.

  Médiím to ve středu řekla Irena Orságová ze zlínského magistrátu. Křeslo senátora by měl obhajovat někdejší starosta Uherského Brodu na Uherskohradišťsku Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Kandidaturu už ohlásili i někteří další uchazeči o mandát v horní komoře Parlamentu. Termín pro podání přihlášky do voleb do třetiny Senátu vyprší 16. července. Před šesti lety kandidovalo v tomto obvodu sedm lidí.

  První kolo letošních senátních voleb se uskuteční 20. a 21. září, případné druhé je naplánováno o týden později. Soupeřem Kunčara by v nich měl být ekonom a včelař Oldřich Hájek kandidující za hnutí ANO. Za STAN jde do senátních voleb písničkář a aktivista Zbyněk ‚Ziggy‘ Horváth. Kandiduje také lékař a ředitel zlínské kliniky reprodukční medicíny a gynekologie David Rumpík, který o zvolení usiluje jako nezávislý kandidát.

  V obvodě 80 zvítězil Kunčar v senátních volbách v roce 2018 ve druhém kole. Pro politika, který je senátorem od roku 2014, tehdy hlasovalo 60,77 procenta voličů. Poraženého bývalého hejtmana Libora Lukáše, který kandidoval za Soukromníky, volilo 39,23 procenta voličů. Volební účast ve druhém kole dosáhla 18,81 procenta.

  V prvním kole voleb před šesti lety získal Kunčar 33,39 procenta a Lukáš 27,21 procenta hlasů. Volební účast byla 46,13 procenta. Na třetím místě v něm skončila Jana Juřenčáková (Realisté) s 11,31 procenta hlasů. Čtvrtý v pořadí byl Radek Henner (SPD) s 9,16 procenta hlasů. Pátou příčku obsadila sociální demokratka Milena Kovaříková, volilo ji 8,16 procenta lidí. Šestý byl Jan Popelka (SPOZ) s 6,36 procenta, sedmý František Jordák (KSČM) dostal 4,37 procenta hlasů.

   

  Kandidáti do Senátu v obvodu 80 a navrhující subjekty v roce 2024 a 2018 (zdroj: zástupci stran, kandidáti, www.volby.cz)

  2024 2018
  KDU-ČSL Patrik Kunčar Patrik Kunčar
  Soukromníci Libor Lukáš
  Realisté Jana Juřenčáková
  SPD Radek Henner
  SOCDEM (ČSSD) Milena Kovaříková
  SPOZ Jan Popelka
  KSČM František Jordák
  ANO Oldřich Hájek
  STAN Zbyněk Horváth
  NK David Rumpík

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte