• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zřejmě nejstarší socha nalezená v Čechách bude odhalena v Kouřimi

  19.6.2023
  Simona Knotková

  V Kouřimi na Kolínsku si budou moci lidé v průběhu léta prohlédnout zřejmě nejstarší středověké sochařské dílo objevené v Čechách, takzvaný Kouřimský idol. Soška a další předměty jsou součástí výstavy Tváře dávného Kouřimska, kterou Muzeum Kouřimska nabízí od dubna.

  V létě ji v sedmi termínech obohatí komentované prohlídky, na něž naváže komentovaná vycházka po raně středověkém hradišti Stará Kouřim. Prohlídky za účasti archeologů jsou součástí akce Archeologické léto, kterou na řadě dalších míst Česka organizují Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně společně s dalšími 64 institucemi.

  „Podobně jako v minulých letech nabídneme prohlídku lokality hradiště Stará Kouřim, které pochází z devátého až poloviny desátého století a kde se nacházelo jedno z nejrozsáhlejších hradišť tehdejších Čech. Lidé si budou moci prohlédnout místa, na kterých probíhaly ve 40. a 50. letech archeologické výzkumy,“ řekl za archeologický ústav archeolog Daniel Dvořáček. Během zhruba dvouhodinové prohlídky lidé uvidí zbytky raně středověkého opevnění, Lechův kámen nebo Libušino jezírko, u něhož bylo významné pohřebiště.

  Oproti loňsku je akce rozšířená o komentovanou prohlídku výstavy Tváře dávného Kouřimska, která představuje zajímavé nálezy z regionu. Je mezi nimi i takzvaný Kouřimský idol, soška, kterou získalo muzeum v roce 1998 od rodiny nálezce. Patrně pochází od Libušina jezírka ve Staré Kouřimi. „Protože samotný nález provází neznámé okolnosti, museli jsme být velmi obezřetní, mohl to být raně středověký předmět, ale rovněž falzum, a to buď například z doby baroka či obrození, nebo moderní doby,“ řekl archeolog Jan Hasil. Analýza z roku 2019 potvrdila, že zhruba 17centimetrová soška s několika tvářemi ve dvou řadách byla vyrobena raně středověkými nástroji a o falzum se zřejmě nejedná. „Jedna z analýz například sledovala otěry pracovních nástrojů na povrchu kamene, v druhém kroku byl vytvořen model povrchu a rekonstrukce toho, jakými nástroji byl předmět vyroben,“ vysvětlil Hasil.

  Sošku podle Hasila nadále provází řada otázek, na které budou archeologové z Akademie věd hledat odpovědi. „Prozatím nevíme, odkud se na Starou Kouřim dostala, proč je kamenná, když většina malých, ‚privátních‘ idolů byla dřevěná, a budeme se hlouběji zabývat i hypotézou, která Kouřimský idol spojuje s ikonickým nálezem pohřbu anglosaského krále v Sutton Hoo,“ řekl Hasil. Hledání odpovědí na tyto otázky komplikuje archeologům zejména fakt, že se jedná o pouhé torzo v Čechách jinak unikátního předmětu.

  V celém Česku letos Archeologické léto nabídne k návštěvě víc než 90 lokalit s nálezy z minulosti. Lidé mohou vybírat z více než 250 komentovaných prohlídek a rezervovat si místo na webu, akce potrvá do září. Ve středních Čechách se zapojilo 16 míst, například pravěké hradiště Louštín na Rakovnicku nebo hradiště v Libici nad Cidlinou na Nymbursku. V Kouřimi, kde se na organizaci akce podílí také Regionální muzeum Kolín, se první prohlídka uskuteční 4. července od 14:00.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte