Zrušené vánoční trhy nahradí v Olomouci zimní jarmark

30.11.2021
Redakce

Vánoční trhy v historickém centru Olomouce, které byly kvůli vládnímu nařízení minulý pátek uzavřeny, budou tento týden nahrazeny zimním jarmarkem s nabídkou řemeslných výrobků. Uspořádá ho Výstaviště Flora. V centru bude ale otevřena jen část z původně postavených 130 stánků.

„Hledali jsme takovou cestu, která zajistí sváteční adventní atmosféru, připomene lidem tradiční řemesla a současně opravdu dodrží všechna hygienická opatření i nařízení. Věřím, že se nám společně podařilo takové dobré řešení najít,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek. Radnice podle něj nechtěla jít cestou pouhého formálního přejmenování trhů a obcházení vládního nařízení.

Zimní jarmark začne v centru Olomouce v pátek. Ve stáncích lidé koupí produkty lidových řemesel, vánoční ozdoby, svíčky a věnce, trvanlivé potraviny či koření. Potraviny k okamžité spotřebě nabízeny nebudou. Na Horním náměstí bude zajištěno i představení tradičních řemesel, jako je umělecké kovářství či práce řezbářů. Uvažuje se také o prezentaci dokumentů o lidových řemeslnících. Na náměstí budou k dostání i vánoční stromky a živí kapři.

Na zimním jarmarku bude otevřeno méně stánků, než bylo na zrušených vánočních trzích, takže se podle primátora rozšíří i rozestupy mezi lidmi. Jarmark skončí 23. prosince. V centru města zůstane zachována sváteční výzdoba i osvětlení.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte