Zvířata nezodpovědných chovatelů končí v útulcích. Týrání bude přesto možná pokračovat

5.6.2020
Jan Štoll

Lev Leon měl původně parťáka, malou lvici, která před časem šokovala obyvatele Nového Knína, když na ně pokukovala oknem panelákového bytu. Majitel a chovatel Jakub Zamrazil si ji totiž jako mládě bral občas domů.

Obě zvířata měly klec v areálu bývalého mlýna na okraji Nového Knína. Jenže ten měl Zamrazil jen pronajatý, navíc neměl na chov povolení kvůli nedostatečnému zabezpečení proti úniku zvířat.

Zamrazilovy plány na koupi areálu selhaly, stejný výsledek má dosud i plán na stavbu chovného zařízení v okrese Praha-západ. Mezitím malou lvici podle chovatele Zamrazila údajně někdo otrávil a lev Leon musel do útulku, protože nájemní smlouva ve mlýně mu vypršela.

Leon teď žije v kleci o výměře 90 metrů čtverečních, z toho mu 25 metrů ukrajuje vytápěný úkryt, což podle některých odborníků pro něj není to nejlepší. Jako problematické vnímají odborníci na chov velkých šelem i současné normy.

„Problém je v tom, že v doporučení není jasně ukotveno, jak velký výběh by takové šelmy měly mít, jedná se pouze o doporučení. Tyto doporučení jsou více než 20 let staré a ano, podle tehdejších norem Leonův výběh parametry víceméně splňuje. Je třeba si však uvědomit, že dnes už na chov zvířat nahlížíme trochu jinou optikou a co bylo běžné před 20 lety, se dnes už zkrátka dělá jinak,“ vysvětlila odbornice Petra Vojtíšková.

„Lev je párové zvíře, měl by tedy žít se samicí,“ zhodnotila stav chovu Dana Holečková, bývalá ředitelka ZOO Dvůr Králové.

„Tento případ je důsledkem nedostatečné legislativní úpravy a praktické vymahatelnosti práva. V České republice v zásadě není žádný problém opatřit si během pár dnů takovouto cizokrajnou šelmu i bez patřičných povolení a schváleného zázemí předem, které zákon ukládá. Nejvíce na to doplácí sama zvířata, která pak žijí v podmínkách, která se ani zdaleka neblíží jejich přirozenému způsobu života,“ uvedl šéf Pražské TOP09 Jiří Pospíšil.

Osudu lva Leona se Pospíšil věnuje už delší dobu, řešení projednává s veterinární správou a Městskou částí Praha 9. Město ani stát ale nemá na takovéto chovatele v podstatě žádnou páku, navíc je problém s jejich umístěním.

„Pro takováto zvířata totiž nejsou v ČR státem zřízena žádná záchranná centra. Když vidím smutný příběh lva Leona, kde východiskem bude možná jen zoufalý kompromis, tak si myslím, že by měl být chov šelem mimo ZOO zcela zakázán,“ dodává Pospíšil.

Nedávno přitom začala platit novela trestního zákoníku, kterou před 2 lety připravila TOP 09. Ta má vést i k přísnějšímu postihu týrání zvířat.

„Obětí nezodpovědného chování chovatelů šelem jsou zvířata, která mají jako rukojmí. Proto chci apelovat na každého, kdo si chce podobnou exotickou šelmu pořídit, aby opravdu pečlivě zvážil, jestli má pro chov takového zvířete dostatečně vhodné podmínky i finanční prostředky. Navíc je třeba si uvědomit, že z roztomilého malého koťátka vyroste opravdu velká šelma, která žije i 20 let. Proto prosím všechny, aby své rozhodnutí pečlivě zvážili,“ dodává Pospíšil.

Do budoucna by takovýmto případům mohla účinně zamezit novela zákona na ochranu zvířat proti týrání.

„Ta totiž zakazuje rozmnožování v zájmových chovech a přesun vybraných druhů šelem na území ČR,“ dodává Pospíšil.

Jenže podobným případům by nemusel být konec.

„Poslanci na plénu načetli pozměňovací návrhy obsažené ve sněmovním tisku 514, které by regulace chovu šelem opět rozvolnily. Nekontrolované rozmnožovaní a dovoz velkých šelem ze zahraničí by se tak povolil,“ upozornil na sociálních sítích Pospíšil s tím, že apeluje na poslance, aby si uvědomili, jak velkým problémem chov velkých šelem v ČR je. Jedinou možnou cestou je podle Pospíšila zavedení regulace, a ne rozvolňování pravidel, která platí ve většině zemí EU.

Zákon teď putuje do Garančího výboru a čeká jej třetí čtení v Poslanecké sněmovně.Nepřehlédněte