• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zvládnou školky přijímat i dvouleté? S kapacitou asi problém nebude, ale hrozí akutní nedostatek personálu

  6.12.2017
  Vanesa Blažková

  Od září byl v mateřských školách zaveden povinný poslední ročník vzdělávání pro předškoláky. Jako možná alternativa existuje možnost individuálního vzdělávání.

  S účinností od 1. ledna 2017 je tak stanoveno dětem, které dosáhnou pěti let do měsíce září, nastoupit v následujícím školním roce k povinnému předškolnímu vzdělávání.

  FOTO: Budou mít školky dostatečnou kapacitu pro všechny?

  Budou mít školky dostatečnou kapacitu pro všechny? - Budou mít školky dostatečnou kapacitu pro všechny? - Mokropeská školkaBudou mít školky dostatečnou kapacitu pro všechny? - MŠ RadotínBudou mít školky dostatečnou kapacitu pro všechny? - MŠ LibčiceBudou mít školky dostatečnou kapacitu pro všechny? - MŠ Dobřichovice

  Od září 2017 je též zaváděno přednostní přijímání čtyřletých dětí pocházejících ze spádového obvodu dané mateřské školy.

  Školky tak budou muset přijmout všechny děti starší čtyř let ze své spádové oblasti do naplnění kapacity. Od září 2020 bude navíc zavedeno přednostní přijímání dětí od dvou let. V souvislosti s tímto opatřením jsem se zeptali ve školkách v Praze – západ, jak danou situaci zvládají a jaké mají představy do budoucnosti ohledně přijímání batolat.

  Povinná školka – co se mění pro rodiče a děti?

  Děti se vejdou, chybí personál

  V Radotíně jde zatím vše dobře. “V našem případě nemáme problém s nedostatkem míst, přijímáme i mladší děti. Co se týče přijímání dvouletých dětí, naše MČ plánuje přístavbu MŠ,“ řekla ředitelka mateřské školy Praha – Radotín Mgr.Věra Rohlíková. Připustila však, že problémy mohou nastat spíše na personální úrovni: “Možná by se měl řešit nedostatek učitelů v souvislosti s přijímáním dvouletých dětí. Jedna učitelka na 20 malých dětí je opravdu málo. Nám již od září chyběly tři učitelky a dosud 1 učitelka chybí ,” dodala.

  Známe 6 nejdražších školek v Praze. Většina lidí na ně nemá

  V Libčicích se šetří

  Zdeňka Frantová, ředitelka Mateřské školy Libčice hodnotí momentální situaci kladně: “Poslední povinný rok v MŠ nepřinesl pro naše zařízení žádný kapacitní problém a předpokládáme, že i nadále to problém nebude a bude dost míst pro všechny děti,” řekla. I podle ní jsou však do budoucna na místě obavy: “Rok 2020 již asi problém bude  a to nejen kapacitní, ale především personální. Samozřejmě záleží na zájmu rodičů dvouletých dětí.

  Naše mateřská škola v roce 2016 rozšířila kapacitu o 27 míst a v letošním školním roce ani nebyla zcela naplněna, takže pravděpodobně nějaká volná místa pro dvoleté děti mít budeme. Opravdu větší problém vidím v zajištění personálním a v zajištění ostatních podmínek (např.vybavení nábytkem, kde nebudou hračky dostupné, vhodné toalety apod.). Zatím se na tuto situaci připravujeme šetřením finančních prostředků do rezervního fondu, z kterého bychom pak pokryli změny v materiálním vybavení.

  V Čelákovicích letos otevřeli mateřskou školku pro dvouleté. Jak to děti zvládají?

  V Černošicích staví novou školku

  Ředitelka Mokropeské školky v Černošicích Kateřina Mandová se vyjádřila: “Žádné problémy s kapacitou nám to nepřineslo. Předškoláci jsou přijímání všichni již dlouhá léta. Kapacita nezbývá na ty nejmenší děti, ale tato situace je stejná také již několik let.” Na povinné přijímání batolat, které přinese rok 2020, se však v Mokropeské školce nepřipravují: “Naše školka není stavebně a technicky na přítomnost těchto dětí uzpůsobena. Bohužel se nedají tyto podmínky změnit ani upravit. Takže naše školka tyto děti přijímat nemůže. Dvouleté děti budou přijímány, v případě potřeby, do nové školky, kterou město bude stavět,” doplnila Mandová.

  V Dobřichovicích situaci zvládli s pomocí dotací a města

  “Jelikož naše město v posledních dvou letech navýšilo kapacitu mateřské školy o 50 míst přístavbou dvou tříd, máme situaci jednodušší. Nebylo to rozhodně jednoduché, na jednu třídu jsme získali dotaci, druhou město financovalo z vlastních zdrojů. Nyní máme školku pro 147 dětí,” řekla Monika Víšková, ředitelka MŠ Dobřichovice a dodala: “Dobřichovice věnují školství velkou pozornost a nenechávají nic na poslední chvíli. Všechny děti s trvalým pobytem v našem městě byly od 1. 9. 2017 přijaty. Doufám, že v dalších letech nebudeme mít s přijímáním výrazné komplikace.“

  Dětí přibývá a školy praskají ve švech. Učí se v cukrárně i rockovém klubu

  V Hostivici se nebojí

  „Novela zákona žádné kapacitní  změny při přijímacím řízení nepřinesla, počet volných míst pro děti v posledním ročníku vzdělávání je stále dostačující,“ řekla Petra Bělohlávková, ředitelka Mateřské školy Hostivice. A co bude podle ní dál? “Hostivice v tomto období rozšiřuje kapacitu školy probíhající stavbou nové budovy pro 75 dětí. Garance místa pro dvouleté děti v roce 2020 by tak měla být zajištěna, “ myslí si Bělohlávková.

  Ministerstvo čeká na informace

  A co se bude dít v přítím roce 2018/19? Podle ministerstva školství bude odpověď jasná až po zpracování letošních statistických dat, k čemuž dojde pravděpodobně v průběhu ledna. Zatím se zdá, že pro letošek situaci zvládnout podařilo: „Pokud jde o srovnání kapacit s počtem dětí, které mají povinnost docházet do mateřské školy nebo nárok na místo v mateřské škole (4- a 5letí + 6letí s odkladem povinné školní docházky), pak by kapacity měly být více než dostačující ve všech okresech. Pokud se dostavily tyto děti k zápisu do své spádové mateřské školy, byly přijaty,“ uvedlo ministerstvo na dotaz Našeho REGIONU.

  Přeplněné školky čeká lítý boj. Od roku 2020 musí přijmout i batolata  Nepřehlédněte