17℃
Dnes je 24. červen , svátek má Jan

Naučné stezky v Klánovickém lese ničí vandalové

Klánovický les můžete pohodlně projít díky naučným stezkám Lesní galerie I. a II. Cedule na stezkách se ale často stávají terčem útoků vandalů.

Reklama

Projekt naučné stezky Lesní galerie byl první komunitní projekt v Klánovickém lese, který se povedl poté, co byl les zachráněn od stavby golfového hřiště. Stezky jsou hojně využívané.

„Když byl zachraňován Klánovický les, paralelně jsme pracovali na vzniku něčeho pozitivního, projekt byl placen ze sbírky za les. Jednalo se o občanskou aktivitu, vše odpracoval spolek Újezdský STROM s místní Masarykovou základní školou, podílela se i městská část. V rámci firemního sponzoringu přispěla společnost DHL, zapojily se také Lesy ČR,“ uvedla pro Náš REGION Zita Kazdová z Újezdského STROMu.

„Chodí tam turisti, jedná se o velmi populární stezku, která vede hezkými lesními cestami. Informace o tom, co v lese žije a roste, je podáváno populárním způsobem, přes dětské malůvky po vtipné básničky napsané Luckou Černou. Mateřské a základní školy stezku využívají jako školu hrou,“ řekla Kazdová.

„Když se někdo nevypraví do lesa, může stezky navštívit v elektronické podobě. Bohužel v poslední době bojujeme s vandaly, kteří nám cedule devastují,“ uvedla. Vandalství přibylo od roku 2015. Lesní galerie I. vznikala v letech 2009 až 2012, aktivisté sbírali zkušenosti a sháněli peníze. Lesní galerie II. spatřila světlo světa v letech 2013 až 2014. Obě stezky mají tři trasy: oranžovou, růžovou a modrou.

„Lesní galerie I. má třicet zastavení, Lesní galerie II. šedesát. K tomu je v Újezdě ještě pět naučných cedulí s kulturními a historickými informacemi. I na tom se – s pomocí dotací ministerstva životního prostředí a se spoluúčastí městské části – podílely Újezdský STROM, Masarykova základní škola,“ uzavřela Kazdová.

Včera, 17:49
Dnes 23.6. 2018 došlo v Čelákovicích k úmrtí malého dítěte. Na místo ihned dorazil krajský...
22.6.2018
Návrh zahradnice z Čakovic Marie Široké, která požádala o změnu územního plánu v části Třeboradice,...
22.6.2018
Až do konce července se mohu návštěvníci městského muzea potěšit panenkami a kočárky sběratelky Evy...
19.6.2018
Ve Středočeském kraji by mělo vzniknout až 18 nových přístavišť. Vlastní budování spadá pod Ředitelství...
16.6.2018
V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku byl slavnostně otevřen upravený podzámecký park. Město za jeho...
13.6.2018
Odborníci z Kloknerova ústavu v oficiální zprávě potvrdili, že lávka přes řeku Labe v Nymburce...
11.6.2018
Glucly je designově a uživatelsky přívětivá mobilní aplikace pro monitoring cukrovky, která po uvedení bude...
11.6.2018
Při nedávném jednání pražského zastupitelstva se strhla diskuse kolem situace v Horních Počernicích, kde je...
10.6.2018
Provoz na železničním koridoru z Prahy do Děčína mezi Kralupy nad Vltavou a Nelahozevsí zastavil...
Nádraží Čelákovice
9.6.2018
Čelákovice v následujících letech zrevitalizují městskou část Jiřina. Opraví kanalizaci, vodovod, dešťovou kanalizaci, veřejné osvětlení,...
Reklama