-8℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Naučné stezky v Klánovickém lese ničí vandalové

Klánovický les můžete pohodlně projít díky naučným stezkám Lesní galerie I. a II. Cedule na stezkách se ale často stávají terčem útoků vandalů.

Reklama

Projekt naučné stezky Lesní galerie byl první komunitní projekt v Klánovickém lese, který se povedl poté, co byl les zachráněn od stavby golfového hřiště. Stezky jsou hojně využívané.

„Když byl zachraňován Klánovický les, paralelně jsme pracovali na vzniku něčeho pozitivního, projekt byl placen ze sbírky za les. Jednalo se o občanskou aktivitu, vše odpracoval spolek Újezdský STROM s místní Masarykovou základní školou, podílela se i městská část. V rámci firemního sponzoringu přispěla společnost DHL, zapojily se také Lesy ČR,“ uvedla pro Náš REGION Zita Kazdová z Újezdského STROMu.

„Chodí tam turisti, jedná se o velmi populární stezku, která vede hezkými lesními cestami. Informace o tom, co v lese žije a roste, je podáváno populárním způsobem, přes dětské malůvky po vtipné básničky napsané Luckou Černou. Mateřské a základní školy stezku využívají jako školu hrou,“ řekla Kazdová.

„Když se někdo nevypraví do lesa, může stezky navštívit v elektronické podobě. Bohužel v poslední době bojujeme s vandaly, kteří nám cedule devastují,“ uvedla. Vandalství přibylo od roku 2015. Lesní galerie I. vznikala v letech 2009 až 2012, aktivisté sbírali zkušenosti a sháněli peníze. Lesní galerie II. spatřila světlo světa v letech 2013 až 2014. Obě stezky mají tři trasy: oranžovou, růžovou a modrou.

„Lesní galerie I. má třicet zastavení, Lesní galerie II. šedesát. K tomu je v Újezdě ještě pět naučných cedulí s kulturními a historickými informacemi. I na tom se – s pomocí dotací ministerstva životního prostředí a se spoluúčastí městské části – podílely Újezdský STROM, Masarykova základní škola,“ uzavřela Kazdová.

Včera, 15:15
Šestnáctiletá dívka se ztratila ve čtvrtek 8. února, kdy se nevrátila z vycházky zpět do...
Včera, 13:20
Divadlo hraje už od dětství, a že by dělal něco jiného, si Jan Hrušínský, herec,...
Včera, 12:30
Jsem proti celostátním referendům a referendům na úrovni krajů, protože není možná důkladná diskuse o...
20.2.2018
Obchodní dům Kotva na náměstí Republiky byl vybudován na místě kostela svatého Benedikta. Budovu v...
20.2.2018
Na webu obce Líbeznice se aktuálně zamýšlejí, jaká je tam dopravní zátěž poté, co byl...
20.2.2018
O prognóze vývoje početního stavu, pohlavní a věkové struktury obyvatelstva města Brandýs nad Labem -...
20.2.2018
Rockový zpěvák Kamil Střihavka se do hlubokého povědomí široké veřejnosti zapsal především rolí Ježíše v...
19.2.2018
Jímavou kapitolu v historii městské hromadné dopravy a funebrálního designu v Praze napsala pohřební tramvaj....
19.2.2018
V neděli 18. února skončila výstava seniorských prací. V Újezdském muzeu byly vystaveny exponáty, které...
19.2.2018
Na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava promluvil k davům kněz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný Československý stát. Pojďme...
Reklama