11 hodin stála plzeňská dálnice D5 kvůli nehodě 36 aut

21.1.2022
Andrea Jančová

Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo včera před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut. Při hromadné srážce se zranilo šest lidí, z toho dva utrpěli středně těžká zranění. Policie nevylučuje, že na nehodě mělo podíl sněžení a prudký vítr. Nehoda se stala ve směru na Prahu, ale provoz uzavřela v obou pruzích.

Ve směru na Plzeň byla dálnice neprůjezdná do 16:00. Ve směru na Prahu se provoz po odklizení havarovaných aut a ošetření vozovky obnovil ve 22:20, tedy 11 hodin od nehody.  Šestatřicet aut se srazilo na 33. kilometru dálnice D5. Příčiny nehody policisté nadále vyšetřují. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové nelze vyloučit, že na vině jsou i zhoršené povětrnostní podmínky. „Tou dobou se přes střední Čechy přehnala sněhová vánice, může to mít rovněž vliv,“ uvedla mluvčí.

Hromadná nehoda na dálnici D5

Při hromadné nehodě se zranilo šest lidí. Záchranná služba vyhlásila traumaplán, který se vyhlašuje u událostí s větším počtem zraněných. Zraněné záchranná služba přepravila do hořovické nemocnice, pražské nemocnice Motol a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Dva z nich letěli do Prahy vrtulníkem. „Hasiči ze Slaného přistavili na místo evakuační autobus, kde se mohou lidé z nehody ohřát,“ řekla po nehodě mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

S likvidací následků nehody pomáhali hasiči s těžkou technikou. U některých vozů unikaly provozní kapaliny. V půl sedmé večer se podařilo vyprostit všechny osobní automobily. Nákladní vozy pak hasiči odtahovali spolu s odtahovými službami ke kraji vozovky, aby se mohl povrch dálnice vyčistit. Obnovení provozu na Prahu prodlužovalo zhoršení povětrnostních podmínek, protože před půl osmou večer začalo opět výrazně sněžit. Kolem 20:00 ještě podle policie zbývalo odklidit sedm havarovaných vozů.

Doprava na objízdných trasách kolabovala, místy ji musela řídit policie.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte