15 mrtvých v jednom dni. Bezpečnostní opatření proti koronaviru řeší i Česko

27.1.2020
Zaz

Ačkoli se nepotvrdila domněnka o prvním nakaženém Čechovi ve Vietnamu, tak Česko začalo být opravdu obezřetné. Důvodem je nebezpečný koronavirus, který se poprvé objevil v Číně, kde lidé, podle videí ze sociální sítě Instagram, nevypadají dobře.

Aktuálně na nákazu zemřelo už téměř 90 lidí, nakažených jsou skoro tři tisíce. V provincii Chu-pej musely úřady uzavřít 11 měst s asi 37 miliony obyvatel. V Číně je také několik Čechů, kteří by se rádi vrátili do vlasti. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (ANO), to česká strana intenzivně řeší.

Chřipkový virus je nadaný a každý rok se mění, aby na něj náš imunitní systém nebyl připravený

Nákaza se objevila v Evropě, dva nemocné má Francie a Vídeň má podezření na onemocnění u letušky. Jen během soboty v Číně zemřelo 15 nakažených a objevilo se přes 300 nových případů.

Jeden člověk, který onemocní může virus přenést na 2 až 3 zdravé lidi. To, jestli se bude nemoc šířit, podle lékařů závisí na bezpečnostních opatřeních a jejich účinnosti. Aby se zastavila epidemie, tak by bylo zapotřebí zastavit přenos v 60 procentech případů. Vědci odhadují, že na začátku března by na Zemi mohlo být 190 tisíc nemocných.

Podle lékařů z Francie, kteří se v Paříži starají o dvojici nakažených, se virus v porovnání se svými předchůdci (jako SARS) zdá slabší. Dokonce si nemyslí, že by bylo v Evropě riziko epidemie.

Úmrtnost viru by měla být kolem pěti procent, u SARS to byl dvojnásobek. Nový virus nese název MERS. Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři druhy virů, které způsobují více či méně závažná onemocnění u lidí a zvířat.

HIV virus je v Praze na hranici epidemie, rizikoví jsou homosexuální i heterosexuální muži

Zpočátku vše vypadá jako běžné nachlazení, v případě SARS se ale později objevilo selhání dýchání a MERS je podobně závažné onemocnění. Aktuální virus se v Číně objevil loni na podzim a nese označení 2019-nCoV.Nepřehlédněte