Chřipkový virus je nadaný a každý rok se mění, aby na něj náš imunitní systém nebyl připravený

Další fotky

Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD., epidemiolog a přední český odborník na očkování a prevenci infekčních onemocnění je názoru, že každoroční epidemii chřipky spouští malé děti. Ty větší pak chřipku rozšíří mezi dospělé. A senioři nesou následky.

V čem je chřipka nebezpečná? Na první pohled vypadá neškodně a v tom je její nebezpečí.

„Člověk nemoc podcení, nedostatečně ji léčí nebo nevidí důvody pro prevenci. Přitom neumíme dopředu předvídat, jaký virus se každoročně objeví, v jaké podobě a v jaké závažnosti. Potom, zejména u rizikových osob, může vyvolat závažný průběh, komplikace nebo vést k úmrtí,“ říká lékař. Odpověděl i na další otázky.

FOTO: Chřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD.

Chřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - 2413694-img-cekarna-lekar-pacient-v0Chřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD, zdroj_info.unob.czChřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - stažený souborChřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - chripka-nachlazeni-1-737×415Chřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - jarvis_55d0c943498eb947fc02030e
Další fotky
Chřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - nemocnice-678×381Chřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - ockovaniChřipka – Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. - depositphotos_72849579-stock-photo-having-a-flu-jab

Jaké komplikace chřipka způsobuje?

Hrozí zápal plic, závažný zánět průdušnice a průdušek, zánět středního ucha nebo třeba zánět srdečního svalu. Chřipka také dokáže zhoršit průběh základního onemocnění u chronicky nemocných osob.

Kdo je chřipkou ohrožený nejvíc?

V největším riziku jsou malé děti, senioři a těhotné ženy. Dále to jsou chronicky nemocní lidé bez ohledu na věk. Chronické onemocnění vede k oslabení té složky imunitního systému, která má bojovat s chřipkou. Zmínil bych ale i kuřáky. Ne vždy si uvědomují, že dlouhodobé dráždění sliznice dýchacích cest kouřem vede ke snížení tzv. slizniční imunity a tím ke zvýšenému riziku napadení dýchacích cest virem chřipky.

Chřipce na podzim se vyhněte obloukem. Poradíme, jak na to

Kdy je nemocný nejvíc nakažlivý? Stačí, aby začal brát léky, a přestane hrozit riziko, že někoho nakazí?

Nejvíce virů nemocný uvolňuje do okolí během prvních dvou dnů nemoci, ale k vylučování může docházet po dobu 5-10 dnů. Děti vylučují viru podstatně více a 2x déle než dospělí. Proto jsou malé děti pravými spouštěči epidemie, školní děti pak šiřitely chřipky mezi dospělé. Užívání léků vylučování viru zkrátí, ale musí se jednat o tzv. protivirové léky, které předepisuje lékař, a musí se nasadit během prvních dvou dnů nemoci.

Jak se vlastně chřipka léčí?

Pokud se nejedná o komplikovaný průběh chřipky, pak se podávají pouze léky tlumící příznaky chřipky včetně horečky. Jedná se o virové onemocnění, proto antibiotika nemohou pomoci. Antivirotické speciální přípravky jsou podávány lidem v riziku vzniku komplikací.

Vypadá to, že vědci se zaměřují spíše na prevenci, tedy očkování …

Ano. Každoroční očkování proti chřipce se ukazuje jako nejúčinnější. Umí zabránit viru v pomnožení a vzniku nemoci. Samozřejmě je dobré zároveň se starat o správné fungování vlastní přirozené imunity. K tomu je potřeba dostatečný odpočinek, správný přísun vitamínu a celkově zdravý životní styl. V době epidemií je vhodné časté větrání místností, mytí rukou a pravidelný úklid „na vlhko“, protože v prachu může virus lépe přežívat.

Kyselé ovoce zázrak na nachlazení. Těchto 5 věcí dokáže jenom citron

Češi jsou často kritizováni za malý zájem o očkování. Platí to stále?

V proočkovannosti jsme na posledních místech Evropy. Ve světě je běžné, že očkování kupuje pro své zaměstnance řady podniků a firem, že nemocnice platí očkování pro své lékaře a personál, že se očkují celé rodiny. U nás se to zatím až na výjimky neděje. Rozdíl mezi proočkovaností v ČR a Nizozemí činí okolo 50 %. Doporučení Světové zdravotnické organizace pro rok 2015 je proočkovat 30 % populace bez ohledu na věk. U nás je to 5-8 % a např. V USA je to 45 %.

Čím si tento nezájem vysvětlujete?

Lidé v zahraničí jsou zvyklí nést za své zdraví odpovědnost. Zajímají se o svůj zdravotní stav.

Dá se efekt očkování nějak dokázat?

Ano, statistiky to potvrzují neustále. Zejména u seniorů a chronicky nemocných pacientů je v zahraničí prokazatelně méně úmrtí na chřipku i méně závažných komplikací.

Chronická obstrukční plicní nemoc: Elitní zabiják má na svědomí tisíce životů ročně a dále nabývá na síle

Kdy je tedy nejlepší čas na očkování?

Nejlepší je očkování neodkládat. Začít s očkováním co nejdříve je vakcína dostupná na trhu, tedy v měsíci září a říjnu. Neumíme dopředu přesně určit, kdy začne každoroční epidemie, proto očkování v tuto doby zaručuje, že si očkovaný vytvoří protilátky ještě před sezónou. Pro ty co zapomenou nebo to v tento čas nestihnou, platí, že očkování má význam kdykoli před vypuknutím epidemie. Tedy také v listopadu nebo prosinci vycházíme-li z faktu, že epidemie u nás začíná zpravidla po novém roce.

Je vakcína živá? Může z ní pacient dostat chřipku?

Žádná vakcína, která se u nás používá, není živá, neobsahuje ani živý ani celý virus. Proto je zcela vyloučené z očkování onemocnět. Samotné součásti se viru se nikdy nemohou začít v těle množit a bez toho nemůže dojít k rozvoji nemoci.

 

 

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama