6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

28 zajímavostí o potopení legendárního Titanicu. Víte, že mu plul ledovec naproti tisíce let?

Další fotky

Titanic byl nepotopitelnou lodí své doby, gigantická loď, která byla námořní chloubou. Přesto došlo k obrovské tragédii, když 14. dubna v roce 1912 narazila do ledovce. Co o této katastrofální události ještě nevíte?

10 zajímavostí o seriálu Chalupáři. Víte, kde se natáčelo a jaký honorář herci dostali?

 1. Titanic plul přes Atlantik a do ledovce narazil ve 23 hodin 40 minut. Dvě a půl hodiny po této srážce už nebylo po Titanicu ani památky.
 2. Ještě ten samý den, co Titanic trefil do ledovce, bylo v plánu velké cvičení se záchrannými čluny. Těžko říct, proč toto cvičení kapitán lodi Smith zrušil.
 3. Od okamžiku, kdy hlídka spatřila ledovec a nahlásila ji, uběhlo do nárazu pouze 37 vteřin. Během chvilky stihl ještě první důstojník Murdoch zavelet ke stočení kormidla k plnému zpětnému chodu. To ale nestačilo.
 4. Pokud by byl příkaz na změnu kurzu vydán o 30 sekund dříve, kolizi se mohlo zabránit.
 5. Ledovec, který se stal zkázou Titanicu, plul skoro 2 tisíce let.
 6. Na palubě Titanicu byly noviny, které se jmenovaly Atlantic Daily Bulletin, tiskly se každý den přímo na palubě a cestujícím přinášely zprávy, inzeráty, informace z burzy a podobně.
 7. První film o Titanicu byl natočen jen 29 dní po jeho potopení a hrála v něm herečka, která toto neštěstí přežila.
 8. Film Titanic s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem v hlavních rolích stál více než samotná loď Titanic.
 9. Kate Winslet vyjádřila svou nelibost vůči ústřední písničce filmu Titanic „My Heart Will Go On“. Dokonce se nechala slyšet, že je jí na zvracení vždy, když písničku slyší.
 10. Na lodi bylo málo záchranných člunů. Navíc ještě ty, které na něm byly, tak byly málo naplněné lidmi. V prvním záchranném člunu byla kapacita pro 65 lidí, přesto jich ve člunu bylo pouze 24. Jeden ze člunů o kapacitě pro 40 lidí zachránil pouze 12 lidí.
 11. Všichni na lodi museli používat společné koupelny, pouze dva pokoje v první třídě měli vlastní koupelnu. Ve třetí třídě mělo ale na 700 lidí dohromady společně pouze dvě vany.
 12. Nejdražší pokoje by dnes stály cca 2 miliony korun.
 13. Když se Titanic potápěl, vysílal nouzové signály. Nejblíž ale nebyl v té době parník Carpathia, jehož posádka posléze přeživší vylovila. V okolí byla ještě bližší loď Californian. Její radista ale zrovna spal a posádka nepovažovala za nutné ho vzbudit, i když světlo od nouzových světlic viděli.
 14. V den, kdy se Titanic potopil, už byli všichni po večeři. Měli například jehněčí s mátovou omáčkou, ústřice, paštika z Foie Gras, pečeného krocana s brusinkovou omáčkou, švestkový puding a třetí pečené hovězí, vařené brambory a kukuřici.
 15. Z 9 psů na palubě byli zachráněni 2.
 16. I když měl Titanic 4 komíny, tak ten čtvrtý byl jen atrapou, aby loď vypadala víc majestátně.
 17. Titanic se celým názvem jmenoval R.M.S. Titanic, tedy Royal Mail Ship (Královská poštovní loď). Na palubě bylo 3423 pytlů s poštou. Asi sedm milionů dopisů a pohledů.
 18. Na místě bylo objeveno bezprostředně po události 306 těl, ale 116 z nich bylo natolik poškozeno, že nebylo možné je odvézt na pevninu. Pro oběti se ještě vyplavily později další lodě a celkem jich bylo nalezeno dalších 333.
 19. Trvalo to 73 let, než se vrak lodi našel.
 20. Jediný Japonec, který neštěstí přežil, byl vyhoštěn a označen za zbabělce, za to že neumřel s ostatními.
 21. I při 4 zaplavených komorách by se Titanic nepotopil. Tu noc se jich však zaplavilo více než 6.
 22. 13 novomanželů na Titanicu slavilo své líbánky.
 23. Titanic je jediným zaoceánským parníkem, který kdy byl potopen po srážce s ledovcem.
 24. Milton Hershey, zakladatel čokolády Hershey’s, zrušil svoji rezervaci na poslední chvíli kvůli obchodním záležitostem.
 25. Hlavní pekař se prý tak opil, že v mrazivém oceánu vydržel 2 hodiny, než byl zachráněn.
 26. Muzikanti nepřestávali hrát, i když se Titanic potápěl.
 27. Titanic byl tak obrovský, že zaměstnával 176 mužů jen pro přikládání uhlí.
 28. Žádný z 30 strojníků nepřežil. Zůstali na svých pozicích až do konce, aby udrželi loď v chodu co nejdéle a ostatní tak mohli Titanic opustit.

FOTO: Titanic na dobových fotkách

Titanic na dobových fotkách - RMS_Titanic_3Titanic na dobových fotkách - 1200px-Titanic_launched_at_BelfastTitanic na dobových fotkách - 1024px-Titanic’s_B_59_stateroomTitanic na dobových fotkách - 1024px-Titanic_cafe_parisienTitanic na dobových fotkách - 1024px-Gym
Další fotky
Titanic na dobových fotkách - 800px-Titanic’s_Marconi_room_antiqueTitanic na dobových fotkách - 1024px-RMS_Titanic_sea_trials_April_2,_1912Titanic na dobových fotkách - 1024px-RMS_Titanic_ready_for_launch,_1911Titanic na dobových fotkách - 1024px-Photograph_of_Olympic’s_Grand_Staircase_with_the_crystal_dome_and_the_clock._Photograph_taken_at_the_boat_deck_levelTitanic na dobových fotkách - 1024px-Titanic_rudder_before_launchTitanic na dobových fotkách - 1024px-Olympic_Titanic_BelfastTitanic na dobových fotkách - 1024px-Olympic_and_TitanicTitanic na dobových fotkách - EJ_SmithTitanic na dobových fotkách - Titanic_icebergTitanic na dobových fotkách - Der Untergang der TitanicTitanic na dobových fotkách - Titanic-and-NewyorkTitanic na dobových fotkách - Titanic-lifeboatTitanic na dobových fotkách - Titanic’s_life_jacketTitanic na dobových fotkách - 1485px-Titanic_side_plan_annotated_EnglishTitanic na dobových fotkách - 511px-Iceberg_and_titanic_(cz).svg
Před 1 hodinou
Jeden z nejpodivnějších příběhů z počátku 19. století. Chlapec, kterému dali jméno Kašpar Hauser, se...
Před 2 hodinami
Vojenská kariéra Hermanna Höfla byla přímo ukázková a úspěšný zásah proti Slovenskému národnímu povstání byl...
Dnes, 15:33
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:33
Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterý 10. prosince další demonstraci, tentokrát na pražské...
Dnes, 15:00
Dnes už slavná a velmi známá vánoční koleda Tichá noc, svatá noc, která byla přeložena...
Dnes, 12:30
Při pohledu na oblohu vypadá hvězdné nebe konstantně. Například taková souhvězdí se nám zdají stále...
Dnes, 11:00
Historie má jeden závažný nedostatek. Tím nedostatkem jsou historici. Říká se, koho chleba jíš, toho...
Dnes, 10:09
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
Dnes, 09:00
A kromě toho s sebou Panna Marie tehdy ještě přinesla čerstvé růže, a to kastilské,...
Včera, 18:30
Jistě znáte divadelní hru či film Naši furianti. Stroupežnický zde humornou formou vylíčil poměry ve...
Včera, 17:00
Ludvík XV. se potom svěřil, že s ní zažil, co ještě nezažil, a to byla její...
Reklama