Aby byla antibiotika stále účinná, je nezbytné se vůči nim chovat zodpovědně

2.1.2022
Táňa Pikartová

Podle nedávného průzkumu více než třetina respondentů je přesvědčena, že antibiotika dokážou urychlit léčbu nachlazení. Ve věkové kategorii do 24 let si to myslí dokonce více než padesát dotazovaných.

„U léčby rýmy a nachlazení platí prostá skutečnost – neléčená rýma trvá týden, léčená 7 dní. Užívat antibiotika na nachlazení nedává smysl. Nic se tím neurychlí, a navíc nesprávné užívání antibiotik podporuje odolnost bakterií vůči nim. Kvůli tomu vám nebudou účinkovat, až to opravdu budete potřebovat,“ oponuje doc. MUDr. Helena Žemličková, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

Z výzkumu také vyplynulo, že téměř pětina dotazovaných užívala antibiotika bez konzultace s lékařem nebo bez předpisu. Nejčastěji si je sami naordinovali na kašel, nachlazení a kožní problémy.

„Antibiotika jsou léky, které nelze vydat bez lékařského předpisu. Toto omezení má své opodstatnění. O jejich indikaci by vždy měl rozhodnout lékař, který posoudí, zda je pro vás taková léčba optimální. Samoléčba antibiotiky je naprosto nevhodná. Dochází tím opět k oslabování jejich účinků,“ vysvětluje lékařka.

Výzkum také prozrazuje, že nejčastěji nedobírají antibiotika muži do 25 let, a to téměř každý pátý, což je číslo skutečně velmi vysoké.

„Jestliže váš lékař usoudí, že je ve vašem případě třeba nasadit antibiotika, informuje vás také, jak antibiotika užívat. Jeho doporučení má své opodstatnění. Pokud se Vaše příznaky změní, můžete se na svého doktora obrátit a konzultovat s ním váš současný stav. Neměňte ale medikaci svévolně. Nesprávné užívání antibiotik může způsobit ztrátu jejich účinků. Musíme mít na paměti, že antibiotika jsou nenahraditelná. Pokud si je zničíme, ohrozíme tím sebe i své blízké,“ dodává doc.MUDr. Helena Žemličková,Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

 Nepřehlédněte