• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Advent je v plném proudu. Kdo ještě nemá svícen, zde má návod, jak na to

  12.12.2018
  Andrea Cerqueirová

  Advent je sice už v plném proudu, kdo ale nemá adventní věnec nebo svícen, může si je vyrobit i nyní, do Štědrého dne je to ještě pár dnů. Postup Našemu REGIONU prozradila Martina Kaňková, která před adventem pořádala kurzy, jak na to.

  „Preferujeme rovné svícny, kde jsou čtyři svíčky za sebou, lépe se vejdou na stůl,“ uvedla Martina Kaňková. Postup je následující – do jednoduchého prkýnka se vyvrtají čtyři dírky, kam se nasadí držáky na svíčky, pak se na malé kousky nastříhají větvičky s jehličím, které se tavnou lepicí pistolí nalepí kolem dokola, aby prkýnko nebylo vidět.

  Adventní věnce by za komunistů neprošly. Hádejte, odkud se tato tradice vzala

  Jablíčka, slaměnky, červené stužky

  „Na přírodní svícny doporučujeme dávat jablíčka, slaměnky, červené stužky, na plátek pomeranče kousek badyánu nebo skořice. S přírodními materiály nedoporučujeme míchat cingrlátka,“ řekla Kaňková. Každý si může vybrat, jaká barva se mu líbí – třeba fialová je barvou bohoslužebného roucha. Každý rok je také určitá barva módní, například letos je vše „navlečeno“ do bílé nebo bílo-stříbrné.

  FOTO: Postup výroby adventních věnců a svícnů

  Postup výroby adventních věnců a svícnů - UVODNI FOTO foto archiv Martiny Kaňkové 4Postup výroby adventních věnců a svícnů - adventní věnec – foto ACPostup výroby adventních věnců a svícnů - foto archiv Martiny Kaňkové 1Postup výroby adventních věnců a svícnů - foto archiv Martiny Kaňkové 3Postup výroby adventních věnců a svícnů - foto archiv Martiny Kaňkové 2

  Korálky jako kapičky rosy

  „Kdo naopak dává přednost lesklému svícnu, neboť Vánoce jsou – v dobrém – jeden velký kýč, protože všechno září, může na drátek navléci korálky, které vypadají jako kapičky rosy. Je dobré ctít, jak má kdo doma nazdobený stromeček, aby s ním svícen ladil. Při kurzu jsme rády poradily, měly jsme tři asistentky, hodně jsme to ale nechávaly na samotných účastnicích, bavilo je to, některé udělaly i tři svícny,“ dodala. Vyráběly nejen rovné svícny, ale i kulaté věnečky, které jim Martina Kaňková se spolupracovnicemi předem připravila.  Nepřehlédněte