Advokát developerů připravil kritizovaný stavební zákon, radí s ním i poslancům

28.4.2021
Jan Štoll

Komora si na vypracování zákona najala advokáta Františka Korbela z právní kanceláře Havel a Partners, která pro developery běžně pracuje. Zákon už je sice v Poslanecké sněmovně, Korbel se ale na jeho formování podílí dále. Právní kancelář Havel a Partners k němu pořádá diskuze, ve kterých tento specialista na stavební právo figuruje jako spoluautor předlohy nového stavebního zákona. Poslanec Martin Kolovratník pak jako zpravodaj, ten také připravil komplexní pozměňovací návrh, ze kterého se úpravy návrhu zákona, vytvořeného Hospodářskou komorou, formuje.

„Františku, proč to tam máme?“

Pikantní je, jak se tyto diskuse na sociální síti Clubhouse odvíjí. Podle informací jednoho z účastníků debaty se totiž poslanec Kolovratník při otázkách na detaily zákona obrací s žádostí o rady právě na advokáta Korbela.

„Zorganizovali jsme tam již dva semináře ke stavebnímu zákonu s účastí více než 100 posluchačů a diskutujících. Za politiky byli na obou seminářích přítomni v panelu zástupci obou politických „táborů“ – za koalici Martin Kolovratník (ANO) a za opozici Martin Kupka (ODS). Diskutovali tam ale i zástupci resortů (například MŽP) či Zeleného kruhu,“ uvedl k diskuzím František Korbel.

Tato aktivita už ale není v rámci služeb, které původně Havel a Partners zaplatila Hospodářská komora.

„Rozhodně nejde o žádný kontrakt, ale o veřejnou diskusi odborníků, politiků i širší veřejnosti se zájmem o stavební právo. Srdečně Vás tam zveme,“ dodává otevřeně Korbel.

Zapojení Korbela ale nekončí u diskuzí a rad poslanci Kolovratníkovi, stavebním právem se zabývá dlouhodobě. „Intenzivně sleduji vývoj projednávání návrhu v Poslanecké sněmovně, téma konzultuji, publikuji a přednáším jej odborné i široké veřejnosti. Podílel jsem se též na přípravě několika pozměňovacích návrhů, které si vyžádala velká česká města, zaměřených na posílení postavení obcí či doplnění požadavků stavebního práva na kvalitu veřejného prostoru a doplnění prvků tzv. modro-zelené infrastruktury. Modernizaci stavebních požadavků pro úspěšnou zemi 21. století, včetně reakcí na problémy doby jako jsou oteplování, sucho či přechod k čistým technologiím a obnovitelným zdrojům, jsme navrhovali již v našem původním návrhu odevzdaném Komoře a ministerstvu,“ dodává Korbel.

Nový stavební zákon: Trestní oznámení, tajemné milióny korun

Financování zákona

Náš REGION už v březnu přinesl informaci, že na Vrchním státním zastupitelství v Praze leží oznámení o možném spáchání trestného činu při přípravě nového stavebního zákona, podle něj vznikal zákon ve střetu zájmů a rozebíral i financování prací. Za ty Hospodářská komora zaplatila kanceláři Havel a Partners přibližně 10 milionů korun, což potvrdil sám Korbel.

„Pokud by předmětné finanční zdroje pocházely z fondů HK ČR či případně třetích jiných osob, je nutné věc prověřit z toho úhlu pohledu, zda takto vyplacená odměna není skrytou formou odměny za přípravu návrhu znění stavebního zákona tak, aby tento umožnil jednostranné posílení pozice investorů (developerů),“ uvádí se v trestním oznámení.

František Korbel, významný právník, bývalý náměstek ministra spravedlnosti, který stál u prosazení nového občanského i trestního zákoníku, se o to, kdo komoře miliony poskytl, údajně nezajímal.

„Ano. Přípravu návrhu stavebního zákona financovala Hospodářská komora České republiky, která se již nemohla dívat na současný stav a dlouhodobou neschopnost jej efektivně řešit. Po dokončení předala odborně zpracovaný návrh k bezplatnému využití státu. Na přípravě návrhu se podílely desítky odborníků ze tří specializovaných advokátních kanceláří, ale i urbanisté, architekti a akademici. Memorandum o spolupráci mezi státem a Hospodářskou komorou i celý autorský tým expertů jsou po celou dobu uveřejněny na stránkách Hospodářské komory. Z pohledu Hospodářské komory šlo o dar státu. Z pohledu zapojených expertů šlo o práci pro Hospodářskou komoru na dobré věci za snížené sazby. Je třeba si uvědomit, že šlo o desítky špičkových odborníků, kteří rozhodně nemají nouzi o práci, tisíce hodin a několik let jejich poctivé práce,“ trval na svém Korbel.

A odkrýt karty odmítla už dříve i Hospodářská komora.

„Finanční prostředky poskytnuté různým spolupracujícím subjektům byly hrazeny z finančních zdrojů Hospodářské komory České republiky, které získává svojí hospodářskou činností, z členských příspěvků a darů,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Ministerstvo netuší kdo napsal novelu stavebního zákona

Ani kombinaci práce pro developerské společnosti, partnerství s Hospodářskou komorou a podíl na přípravě stavební legislativy advokát Korbel jako problematickou nevnímá.

„A kdo jiný by se měl podílet na přípravě stavební legislativy, než ti, kdo se jí mnoho let věnují v praxi? Vaše otázka obsahuje jen část pravdy. Samozřejmě zastupujeme stavebníky, ale zastupujeme také ve velké míře obce, města, kraje i státní orgány, zastupujeme často i sousedy či odpůrce stavby, zkrátka jsme právníci se specializací na stavební právo, jemuž se u nás věnuje přes 20 advokátů pro stovky klientů, z nichž každý má úplně jiný zájem. Navíc návrh jsme nepsali jen my. Záměrně jsem přizval do projektu i advokátní kanceláře KVB, která se zaměřuje na samosprávy, a Frank Bold, kteří jsou známí z mnoha významných kauz obrany veřejného zájmu. Já sám působím i akademicky  a věnuji se správnímu správu přes 10 let na právnické fakultě. A že legislativu odborně umíme, dokládá m.j. to, že naše kancelář se již třetím rokem za sebou podílela na přípravě zákonů, které uspěly v hlasování veřejnosti v soutěži „Zákon roku“. Za rok 2018 to byla novela zákona o urychlení výstavby liniové infrastruktury, v r. 2019 zákon o právu na digitální služby a letos je mezi finalisty zákon o bankovní identitě. V oblasti stavební legislativy jsem v roce 2016 získal kolektivní cenu za výjimečný počin v oblasti architektury za Pražské stavební předpisy,“ reaguje Korbel.

Jaké znění nového stavebního zákona nakonec poslanci schválí, dnes není zřejmé, zasáhne do něj ještě množství dalších pozměňovacích návrhů. Senátor za ODS Tomáš Jirsa má už ale jasno.

„Kolovratníkův návrh zavádí rozsáhlé změny, u nichž odborníci nejsou schopni definovat dopady, které budou na celý proces mít. Takže projde-li tento zmatek Poslaneckou sněmovnou, v Senátu budu hlasovat proti,“ uvedl.

Třetí čtení zákona by v Poslanecké sněmovně mělo začít v prvním květnovém týdnu, následovat bude projednání v Senátu.

FOTO: Advokát developerů připravil kritizovaný stavební zákon, radí s ním i poslancům

Advokát developerů připravil kritizovaný stavební zákon, radí s ním i poslancům - stavbaAdvokát developerů připravil kritizovaný stavební zákon, radí s ním i poslancům - 1Advokát developerů připravil kritizovaný stavební zákon, radí s ním i poslancům - 2


Nepřehlédněte