Alena Mornštajnová: S Listopádem jsem píchla do vosího hnízda

Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v ní v roce 1989 nepovede a komunistický režim naopak pořádně přituhne. „Listopád ještě nevyšel a já už dostávám dopisy od lidí, kteří se mnou nesouhlasí, aniž by tu knihu četli. To se mi ještě nestalo. Vlastně jsem ještě nikdy nedostala záporný dopis,“ říká v rozhovoru pro Mladý svět jedna z nejprodávanějších českých spisovatelek. „Prý jsem úplně vedle a jak jsem to mohla napsat, když si tu dobu nepamatuji. Ale já si ji pamatuji, dost dlouho jsem v ní žila. Ani jsem si neuvědomila, že jsem píchla do vosího hnízda.“

V polovině dubna vyjde váš nový román Listopád. Co si o něm můžeme říct, abychom neprozradili příliš?

Nesmíme prozradit konec. Ale jinak téměř všechno. Listopád je knihou o tom, co by bylo, kdyby se v listopadu 1989 nevyvinuly věci tím správným směrem. Kdyby u nás socialismus přetrval a my bychom museli dál snášet nejen totalitní režim, ale i restrikce, které by nutně musely po nezdařeném pokusu o převrat přijít. Podle mě by došlo ke zpřísnění režimu. Přestal by předstírat, že to, co dělá, dělá pro dobro lidstva.

Už by to byla čistokrevná diktatura. Nejčastěji se píšou příběhy těch, kteří situace řídí, ale mě daleko více zajímá, jak se v nich orientují obyčejní lidé, kteří mají velmi omezenou možnost cokoli ovlivnit. Do středu dění jsem proto postavila obyčejnou rodinu, která se do událostí přimotá víceméně náhodou a již listopadové události vlastně smetou a zničí. Snažila jsem se vyhnout extrémům a co nejvíce se držet skutečnosti, jak by to asi bylo. Něco si samozřejmě pamatuji z předrevolučních dob, nějakou dobu jsem v tom režimu žila. A něco jsem si přečetla v knihách o současných totalitních režimech.

Situace se v Listopádu podobá 50. létům, možná Severní Koreji. Vyrovnáte se touto knihou s množícími se stesky, že za minulého režimu bylo lépe, i s některými mladými lidmi, pro něž jsou komunistické myšlenky opět atraktivní?

Říkáte to přesně, tu knihu jsem začala psát proto, že lidé začínají zapomínat, jaké to bylo žít pod vládou komunistů. Vzpomínají na to dobré, na plusy v podobě plné zaměstnanosti a sociálního zabezpečení a na to, že pokud budou držet pusu a krok a přizpůsobí se, režim je nenechá spadnout na dno. Ale ta daň v podobě omezení všech svobod byla pro nás všechny, pro všechny vrstvy společnosti, neúnosná. Nemohli jsme žít podle svého, a na to se teď zapomíná. A zejména mladí lidé jsou dnes velmi zvyklí žít po svém, brzy se osamostatnit, studovat, cestovat, diskutovat, bavit se. To bylo v předchozím režimu o dost složitější, pro někoho nemožné.

Komunistické Československo ve vaší knize a v alternativních začátcích 21. století sice prakticky nemá problémy s kriminalitou, nemá takové problémy s životním prostředím, má dostavěné dálnice, ale lidé nemohou vůbec cestovat, dostupnost mobilních telefonu či internetu je velmi omezená, stejně jako možnost sledovat západní filmy či číst západní knihy… Tohle je už dnes nepředstavitelné, lidé si to ale tedy dost neuvědomují?

Pro mě je překvapivé, že Listopád ještě nevyšel, jen jsem o něm několikrát mluvila a byla publikována krátká ukázka, a já už dostávám dopisy od lidí, kteří se mnou nesouhlasí, aniž by tu knihu četli. To se mi ještě nestalo. Vlastně jsem ještě nikdy nedostala záporný dopis. Až teď u Listopádu a navíc aniž by jej lidé četli. Prý jsem úplně vedle a jak jsem to mohla napsat, když si tu dobu nepamatuji. Ale já si ji pamatuji, dost dlouho jsem v ní žila. Ani jsem si neuvědomila, že jsem píchla do vosího hnízda.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Mladém světě č. 8/2021, který vyšel 8. dubna

Zdroj: A 11

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama