• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Aplikace, které nevidomým lidem pomohou s nákupem. Rozpoznají peníze i zboží!

  19.7.2020
  Andrea Cerqueirová

  Nedávný Al for Accessibility HACKATHON řešil, jak si nevidomí mohou nakoupit, rozpoznat peníze i zboží a podobně. Hackathon, který pořádalo sdružení VIA za podpory Microsoftu, vyhrála aplikace Cash Reader, která pomocí umělé inteligence umožňuje nevidomým lidem rozpoznat bankovky. Druhým vítězem z jedenácti účastníků je Shelf Inspector, který dokáže osobám se zrakovým omezením říct, jaké výrobky se nacházejí v regálech v obchodech.

  „Věnuji se využívání technologií přes dvacet let a stále více se přesvědčuji o tom, že jsou velkým pomocníkem tam, kde jsme si dříve neuměli poradit. V tomto hackathonu se nám sešlo několik silných projektů, které mohou pomáhat nevidomým a slabozrakým na celém světě. Je vidět, že když se spojí nadšení, kreativita a technologie, vzniknou úplně nová řešení, která mají sílu měnit životy k lepšímu,“ uvedl ředitel pro technologické standardy a expert na umělou inteligenci z Microsoft Česká republika Dalibor Kačmář.

  Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

  „Na vývoji obou vítězných aplikací se podíleli i lidé se zrakovým postižením, takže si ji tvořili i pro sebe a uměli vychytat zajímavé detaily. Letos jsme měli celý hackathon online. Byla to nová zkušenost a vůbec to neubralo na nadšení všech týmů a jejich schopnosti prezentovat svoje nápady,“ dodal.

  Praktické pomůcky

  Výsledkem vítězného projektu Cash Reader je aplikace, která dnes umožňuje rozpoznávat 90 měn světa bez připojení k internetu a pouhým namířením na jakoukoliv část bankovky. Což je obrovský posun oproti dřívějšku, kdy nevidomí lidé používali speciální zařízení nebo nepraktická plastová měřítka. Druhý vítěz, projekt Shelf Inspector od českého start-upu DataSentics dokáže nevidomým lidem prozradit, co mají před sebou v regálech obchodů. Stačí namířit telefon na příslušné místo a aplikace v telefonu rozpozná výrobek, jeho cenu a další informace.

  INSPO se uskuteční v říjnu

  Vítězové obou kategorií získali 10 000 euro (cca 250 000 Kč) na rozvoj svých projektů. Vítězné projekty se budou dále prezentovat na letošním ročníku konference o technologiích pro lidi se specifickými potřebami INSPO, která se uskuteční 12. října 2020 v Kongresovém centru v Praze. Podle údajů WHO žije na světě 39 milionů osob s částečnou nebo úplnou slepotou. V Česku potom je podle statistik ČSÚ 62 tisíc lidí s těžkým zrakovým omezením. Odborníci odhadují, že počet nevidomých bude v souvislosti se stárnutím lidstva narůstat.  Nepřehlédněte