Aplikace, které nevidomým lidem pomohou s nákupem. Rozpoznají peníze i zboží!

Nedávný Al for Accessibility HACKATHON řešil, jak si nevidomí mohou nakoupit, rozpoznat peníze i zboží a podobně. Hackathon, který pořádalo sdružení VIA za podpory Microsoftu, vyhrála aplikace Cash Reader, která pomocí umělé inteligence umožňuje nevidomým lidem rozpoznat bankovky. Druhým vítězem z jedenácti účastníků je Shelf Inspector, který dokáže osobám se zrakovým omezením říct, jaké výrobky se nacházejí v regálech v obchodech.

„Věnuji se využívání technologií přes dvacet let a stále více se přesvědčuji o tom, že jsou velkým pomocníkem tam, kde jsme si dříve neuměli poradit. V tomto hackathonu se nám sešlo několik silných projektů, které mohou pomáhat nevidomým a slabozrakým na celém světě. Je vidět, že když se spojí nadšení, kreativita a technologie, vzniknou úplně nová řešení, která mají sílu měnit životy k lepšímu,“ uvedl ředitel pro technologické standardy a expert na umělou inteligenci z Microsoft Česká republika Dalibor Kačmář.

Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

„Na vývoji obou vítězných aplikací se podíleli i lidé se zrakovým postižením, takže si ji tvořili i pro sebe a uměli vychytat zajímavé detaily. Letos jsme měli celý hackathon online. Byla to nová zkušenost a vůbec to neubralo na nadšení všech týmů a jejich schopnosti prezentovat svoje nápady,“ dodal.

Praktické pomůcky

Výsledkem vítězného projektu Cash Reader je aplikace, která dnes umožňuje rozpoznávat 90 měn světa bez připojení k internetu a pouhým namířením na jakoukoliv část bankovky. Což je obrovský posun oproti dřívějšku, kdy nevidomí lidé používali speciální zařízení nebo nepraktická plastová měřítka. Druhý vítěz, projekt Shelf Inspector od českého start-upu DataSentics dokáže nevidomým lidem prozradit, co mají před sebou v regálech obchodů. Stačí namířit telefon na příslušné místo a aplikace v telefonu rozpozná výrobek, jeho cenu a další informace.

INSPO se uskuteční v říjnu

Vítězové obou kategorií získali 10 000 euro (cca 250 000 Kč) na rozvoj svých projektů. Vítězné projekty se budou dále prezentovat na letošním ročníku konference o technologiích pro lidi se specifickými potřebami INSPO, která se uskuteční 12. října 2020 v Kongresovém centru v Praze. Podle údajů WHO žije na světě 39 milionů osob s částečnou nebo úplnou slepotou. V Česku potom je podle statistik ČSÚ 62 tisíc lidí s těžkým zrakovým omezením. Odborníci odhadují, že počet nevidomých bude v souvislosti se stárnutím lidstva narůstat.

Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Včera, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Včera, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Reklama