• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Aplikace pro děti se zrakovými vadami jdou stáhnout do mobilu. Děti cvičí formou hry

    Další fotky

    První, z roku 2013, se stala velice oblíbenou pomůckou rodičů pro nácvik motorických dovedností a trénink zraku dětí. Na základě zpětné vazby od rodičů se nezisková organizace EDA rozhodla pustit do vývoje dalších her.

    Výsledkem vývoje jsou EDA PLAY ELIS, TOBY a PAULI, inspirované také konkrétními klienty organizace. Všechny aplikace jsou určené pro iPady a dostupné ke stažení na internetových stránkách iTunes App Store. EDA PLAY TOBY je nyní i ve verzi pro Android tablety a lze ji stáhnout v internetovém obchodě Google Play.

    Vyrazte na výlety do regionu s mobilní aplikací

    EDA PLAY ELIS

    ELIS byla inspirována konkrétními potřebami a zrakovým cvičením malé Elišky, která trpí centrálním postižením zraku (CVI). „Její oči jsou „zdravé“, ale nespolupracují s centrem vidění,“ říká maminka. „Mozek nekomunikuje s tělem tak, jak by měl, což způsobuje omezení jemné i hrubé motoriky. I tak si chce Eliška hrát jako každé dítě.“ Při hře je potřeba získat její pozornost. Zaujmou ji zvláštní zvuky, skřípot dveří, cinkání zvonku, zvuky zvířat nebo činnosti, které zná z domova, například praní prádla. Čím více se na hru soustředí a oči zapojuje, tím lépe se může naučit rozumět tomu, na co se dívá. Každá série úkolů začíná výzvou k otevření dveří, za kterými je něco zajímavého. V kombinaci s jednoduchými, ale barevně výraznými obrázky to pro děti se zrakovým či motorickým postižením znamená hru, která jim pomáhá orientovat se ve světě. Mohou ji hrát samy a neomrzí se jim.

    Máslo za 15 korun? Na Masarykově nádraží je v „máslomatu“, kupuje se přes aplikaci

    EDA PLAY TOBY

    Oblíbená aplikace je nově k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android. Slouží pro trénink zraku a jemné motoriky u nejmenších dětí. Byla připravena na míru pro děti se zrakovými a kombinovanými vadami tak. Hra pomůže rozvoji jejich zrakových dovedností. „Vizuálně zajímavé obrázky a scény v této hře jsou dostatečně barevně výrazné, kontrastní vůči černému pozadí a dost veliké, aby dítě zaujaly. Díky jednoduchým dotykům zažívá dítě úspěch a zároveň je schopno udržet zrakovou pozornost,“ vysvětluje instruktorka stimulace zraku Markéta Skalická.

    Hra má dvě části. Fáze „Sleduj, co se děje“ je vhodná pro děti už před šestým měsícem věku dítěte. Druhá část s dotykovými úkoly je určena dětem, které se začínají zajímat o konkrétní obrázky, tedy kolem jednoho roku věku. Mohou se obrazovky dotknout a získají odměnu ve formě zajímavého zvuku hudebního nástroje nebo zvířete. Nově byly přidány úkoly typu „Dotkni se a zjisti, co se skrývá ve tmě a v krabici“. Aplikace slouží jako dobrá motivace k nošení brýlí a okluze.

    FOTO: Aplikace pomáhají

    Aplikace pomáhají - Eda_7Aplikace pomáhají - Eda_7Aplikace pomáhají - Eda_5Aplikace pomáhají - Eda_4Aplikace pomáhají - image description
    Další fotky
    Aplikace pomáhají - Eda_2Aplikace pomáhají - Eda_1Aplikace pomáhají - Zabezpečení_8Aplikace pomáhají - Eda_6

    EDA PLAY PAULI

    Holčička PAULI vznikla díky, dnes sedmnáctileté, dívce Pauli. Pohybové možnosti jí neumožňují přesný dotyk, ale velmi ji baví příběhy. Ovládat děj hry je jednoduché a zaručuje úspěch ve hře i dětem s minimální hybností ruky. Je vhodná pro děti v období, kdy začínají vnímat posloupnost děje a rozumí jednodušším příběhům. Zadání úkolů jsou srozumitelná a průvodcem je příjemný dětský hlas.

    Součástí všech uvedených aplikací je Simulátor zrakových vad, pomůcka, která pomáhá rodičům pochopit, jak jejich dítě vidí svět kolem sebe. Aktuálně umí předvést osm zrakových vad, mezi nimi nystagmus (nekontrolovaný kmitavý pohyb očí) nebo trubicové vidění.



    Nepřehlédněte