• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Arnoldova vila v Brně otevřela své brány

  6.4.2024
  Simona Knotková

  Pravidelný provoz od pátku do neděle zahájila Arnoldova vila v brněnských Černých Polích.

  Budova stojící v těsném sousedství vil Tugendhat a Löw-Beer bude zatím přístupná od pátku do neděle mezi 10:00 a 18:00. Po skončení prací v zahradě vily se venkovní prostory všech tří vil propojí. Informovalo o tom Muzeum města Brna, které vilu spravuje.

  „Vilu a expozici budou moci zájemci navštívit buď individuálně anebo s průvodcem v rámci prohlídky celého domu. Vstupenky jsou již nyní dostupné na BrnoiD. Expozice je rozmístěna v domě v rámci pater a je složená ze tří částí,“ uvedla mluvčí muzea Barbora Kachlířová.

  Práce v zahradách vily by měly skončit v polovině května, otvírací doba se poté prodlouží od úterý do neděle a ze zahrady bude možné projít do zahrad sousedních vil. Turistické informační centrum Brno (TIC) už Arnoldovu vilu přidalo do turistického balíčku nazvaného „Jeden víkend, pět vil“, který nabízí turistům. Dosud byly v balíčku vily čtyři: Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni a Jurkovičova vila.

  „Celkem nabízíme 15 víkendových termínů od dubna až do prosince, dohromady pro 240 návštěvníků. Zakoupení vstupenek je možné od dnešního dne,“ uvedla v pátek ředitelka TIC Jana Janulíková.

  Obnova památky vyšla na 130 milionů korun, z toho 38,5 milionu se podařilo získat z norských fondů. Dalších 20 milionů korun bude stát obnova rozsáhlé zahrady, kterou zaplatí ze svého rozpočtu Brno.

  Při rekonstrukci vily se stavbaři snažili zachovat co nejvíce původních prvků, což se podařilo u schodiště, velké části oken a obkladů.

  Dům stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší. Vznikl pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila vila jako školka, poté byla téměř deset let prázdná a chátrala. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte