• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Asociace výzkumných univerzit má nového člena

  10.6.2024
  Simona Knotková

  Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU) se stala novým členem Asociace výzkumných univerzit České republiky.

  Asociaci, jejíž členové mezi sebou spolupracují a mimo jiné se snaží prosadit výsledky výzkumů do praxe, tvoří sedm českých univerzit. Novináře o tom informovala za JU Vendula Mikolášková.

  „Jsem přesvědčen, že kvalitní vzdělávání a excelentní věda jsou spojité nádoby, kdy jedno nejde bez druhého. Věřím, že spojení s podobně orientovanými a kvalitními univerzitami v asociaci prospěje nejen naší univerzitě, ale napomůže i českému vysokému školství jako celku k dlouhodobému zvyšování kvality vzdělávání a společenské relevance,“ řekl rektor Jihočeské univerzity Pavel Kozák.

  Asociace výzkumných univerzit vznikla v roce 2019. Jejími členy jsou kromě JU Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Vysoké učení technické v Brně. Studuje na nich více než 50 procent vysokoškoláků v ČR a 75 procent doktorandů v republice.

  „Pokud chceme české vysoké školství a vědu v naší zemi posouvat dopředu, musíme jít cestou zvyšování kvality a nároků na všechny z nás, a to s důrazem na mezinárodní konkurenceschopnost. Žijeme totiž v globálním a otevřeném světě, a tak jediné skutečně relevantní zrcadlo naší výkonnosti a kvality nastavuje pouze srovnání s vyspělým zahraničím světem. A zde jako Česká republika máme v mnoha ohledech skutečně stále co dohánět. I proto jsem rád, že naše řady rozšiřuje nyní Jihočeská univerzita,“ uvedl předseda Asociace výzkumných univerzit ČR a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

  Jihočeská univerzita vznikla v roce 1991. Nabízí studium na osmi fakultách – pedagogické, zdravotně sociální, zemědělské, filozofické, přírodovědecké, teologické, ekonomické a fakultě rybářství a ochrany vod. Školu nyní navštěvuje asi 9000 studentů, v minulosti to bylo až o 2000 více.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte