• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Astrofyzici z Brna díky nové družici lépe uvidí na vznik černých děr

  11.7.2024
  Doris Drienová

  Družice GRBBeta, kterou v úterý v noci vynesla na oběžnou dráhu Země evropská raketa Ariane 6, umožní astrofyzikům z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně studovat takzvané gamma záblesky.

  Družice má lepší vlastnosti než její předchůdkyně GRBAlpha, díky níž zaznamenali za tři roky 140 záblesků. Médiím to řekl vedoucí týmu Norbert Werner.

  „Gamma záblesky jsou zajímavé astronomické úkazy, které provázejí vznik černých děr. Jsou velice jasné a vidíme je napříč celým vesmírem. Mnohé pocházejí z doby, kdy byl vesmír mladý a vznikaly první galaxie a hvězdy, proto jsou pro nás extrémně zajímavé,“ vysvětlil Werner. GRBBeta by měla záblesk zachytit každé čtyři nebo pět dní a vědci doufají, že vydrží fungovat několik let.

  Družice GRBBeta je malá družice typu CubeSat, je menší než krabice od bot a váží 2,5 kilogramu. Vychází z předcházejícího modelu GRBAlpha, její schopnosti jsou ale lepší. Mimo jiné také slouží k ověření technologií určených pro budoucí nanosatelity, které mají sloužit pro zaznamenávání a přesné určování polohy gamma záblesků.

  První spojení s družicí astrofyzici navázali už v úterý po jejím vynesení na oběžnou dráhu a brzy spustí pozorování záblesků. „Pro nás je mimořádné, že dosud gamma záblesky zkoumaly jen velké družice za stovky milionů dolarů, které si mohly dovolit jen velké vesmírné agentury. S touto technologií si je mohou dovolit i menší státy a entity jako univerzity,“ dodal Werner.

  Nositelem projektu družice byla Technická univerzita v Košicích, Letecká fakulta, a dodavatelem platformy družice je slovenská společnost SPACEMANIC. Vývoj GRB detektoru vedl Andras Pal z Konkoly Observatory v Budapešti ve spolupráci s brněnským týmem, který detektor nakalibroval a zajišťoval montáž GRB detektoru a UV dalekohledu do družice. „Tato důležitá část přípravy mise probíhala pod naším dohledem v takzvaných čistých prostorách Ústavu fyziky kondenzovaných látek Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,“ doplnil Werner.

  Kromě sledování záblesků testuje GRBBeta také nejmenší astrofyzikální kameru LuvCAM citlivou v ultrafialové části světelného spektra. Vedle vědeckých experimentů má GRBBeta také digitální převaděč pro radioamatéry, kteří si tak budou moci posílat zprávy prostřednictvím této družice.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte