Během rekonstrukce ústecké školky někdo zazdil rorýsy. Mláďata uhynula

15.11.2021
Redakce

Česká inspekce životního prostředí zjišťuje, kdo je odpovědný za zazdění rorýsů při rekonstrukci mateřské školy v Ústí nad Labem. Rozhoduje se také o řízení o pokutě.

Událost se stala na začátku června. V budově, která patří městu, zazdili stavbaři několik hnízd, mláďata uhynula. Stavební firma následně všechny otvory odhalila, aby umožnila ptákům návrat na hnízdo. Mateřská škola U plavecké haly se v té době opravovala a děti ji nenavštěvovaly. Inspekce ihned začala případ vyšetřovat. „Proběhly veškeré úkony správního řízení, včetně ústního jednání spojeného s výslechem svědků i seznámení s podklady řízení,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Ovečka. Inspektoři podle něj nyní vyšetřují ve spolupráci s právním oddělením okruh subjektů odpovědných za dané jednání. Rozhoduje se také o řízení o pokutě za porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Město v rekonstrukci budovy mateřské školy pokračuje, podle náměstka primátora Pavla Tošovského by měla být téměř u konce. Město schválilo prodloužení termínu dokončení oprav do 15. prosince jako pojistku v případě, že by se protáhly. „Myslím, že to bude dřív, že už se to chýlí ke konci,“ řekl ČTK náměstek. Rekonstrukce se podle něj přerušila kvůli rorýsům pouze na jaře.

Rorýs je zvláště chráněný druh v kategorii ohrožený.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte