20℃
Dnes je 22. září , svátek má Darina

Svatý Jan pod Skalou bude kulturní památkou. Poutnímu areálu to může paradoxně uškodit

Další fotky

Prohlášení někdejšího benediktinského kláštera ve Svatém Janu pod Skalou na Berounsku národní kulturní památkou by mohlo přinést více peněz na rekonstrukce. Poutní areál od roku 1991 opravuje Svatojánská společnost, přičemž podstatným zdrojem pro ni nejsou dotace ani rozpočty obce, ale návštěvníci, řekl dnes ČTK předseda společnosti Jiří Ševčík.

Reklama

Poberounský masopust patří k těm největším ve středu Čech. Bude v únoru

Bez dárcovského podílu návštěvníků by podle něj byly všechny dotace na jednotlivé záchranné akce nedostupné. „Tímto způsobem se podařilo již velké dílo v hodnotě desítek milionů, ale stále je to zlomek toho, co na opravy teprve čeká,“ uvedl Ševčík. Očekává, že nyní bude možné snáze dosáhnout na programy na restaurování památek, a předpokládá i větší zájem odborníků a dalších lidí podílejících se na financování a provádění oprav.

Malá víska Svatý Jan pod Skalou se nachází v údolíčku jen pár kilometrů od Berouna. V její blízkosti jsou další pozoruhodnosti jako hrad Karlštejn, Solvayovy lomy nebo Velká a Malá Amerika. 

Berounsko je ráj filmařů. Točil se tu oceňovaný seriál Pustina i Limonádový Joe. A co dalšího?

Počty návštěvníků jsou už teď vysoké. Schází parkovací místa

Rozhodnutí vlády má však podle něj i méně příznivé dopady. Otázkou je, jak se areál dokáže vypořádat s větším náporem návštěvníků, kterých už nyní o víkendech přijíždějí tisíce. „Očekáváme, že jistá omezení vzniknou i majitelům a provozovatelům budovy kláštera, dnešní Vyšší odborné školy pedagogické. Využití budovy, zejména případné vnitřní adaptace a rekonstrukce tak budou více omezené,“ uvedl Ševčík.

FOTO: Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_kostel_svatého_Jana_KřtiteleSvatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_z_vrchuSvatý Jan pod Skalou - Svatý_Ivan,_Svatý_Jan_pod_Skalou šjůSvatý Jan pod Skalou - Jeskyně svatého IvanaSvatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_skála
Další fotky
Svatý Jan pod Skalou - Svatý_Jan_pod_Skalou,_kostelSvatý Jan pod Skalou - Klášter_benediktinský_(Svatý_Jan_pod_Skalou)_(3)

Nedostatek parkovacích míst

Návštěvníkům areálu scházejí parkovací místa. Ještě před 30 až 40 lety podle Ševčíka přijíždělo kolem 500 turistů za rok, nyní je to od 1 tisíce do 3 tisíc lidí za víkend, nárazově i více. Během roku nastane několik dní, kdy je v malé obci s kapacitou 80 parkovacích míst podél cesty i přes 200 aut. Vybudování další odstavné plochy je přitom v přírodní rezervaci a úzkém údolí složité.

„Snažíme se návštěvníky, ale také poutníky, rozptýlit a nasměrovat na vícerá místa v obci, aby nedocházelo k neúměrné koncentraci lidí například v unikátní svatoivanské jeskyni. Výborně k tomu slouží jak zdejší Skanzen těžby vápence, naučné stezky zdejší přírodou a nejnověji i Svatojánské muzeum,“ uvedl Ševčík. V nejbližší době se podle něj nicméně počítá s celkovou revitalizací veřejných prostranství historického centra.

Do Nižboru za památkami i přírodou

Důvodem prohlášení za národní kulturní památku byla podle Dity Roubíčkové z Národního památkového ústavu mimořádná hodnota celého komplexu, vybudovaného na místě kláštera benediktinů z 11. století. Současná podoba areálu pochází ze 17. až 18. století. Na výstavbě se podíleli významní architekti, například Carlo Lurago, Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové a další. Podle Roubíčkové je nyní ve Středočeském kraji 35 národních kulturních památek, z toho 33 nemovitých a dvě movité.

ČTK

Středočeská muzea v přírodě vytvoří novou asociaci

 

19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
13.9.2019
Ve Středočeském kraji v letošním prvním pololetí přibylo 7847 lidí, což představuje největší nárůst v...
8.9.2019
Bitva o scénář se strhla mezi hercem Pavlem Trávníčkem (68) a scénáristou Gustavem Oplustilem (93)....
8.9.2019
Z výběrového řízení na rekonstrukci lávky na Velkém sídlišti, vyšla vítězně firma Strabag. Staveniště převzala...
8.9.2019
Karlštejnské vinobraní se i letos hlásí o slovo jako součást podzimních vinných slavností, které se...
7.9.2019
Policisté z dopravních inspektorátů Beroun a Praha západ se už v loňském roce zapojili do...
6.9.2019
Beroun se podle žebříčku sestavovaného projektem Obce v datech, který porovnává veřejně dostupná data v...
6.9.2019
Letošní už 23. hrnčířské trhy představí dychtivým návštěvníkům tři stovky nejlepších českých i zahraničních keramiků...
Reklama