Naděje pro zelenou planetu? V Králově Dvoře vysázely les rodiny s dětmi

V Lesoparku u Lanového centra v Počaplech poroste nový listnatý les. Společnými silami si ho 24. a 25. dubna vysadili obyvatelé Králova Dvora. Město dodalo potřebné nářadí a 2500 obalovaných sazenic buků, dubů a bříz, které sázeli převážně rodiče s dětmi.

Komunitní výsadba měla mezi obyvateli města velmi pozitivní ohlas. Stromky si přišlo do Lesoparku na plochu o rozloze čtvrt hektaru vysadit cca 200 rodin.

„Když jsem viděl ten ohromný příval lidí, co si přišli stromky vysadit, nevěřil jsem vlastním očím. Tak velký zájem jsem vážně nečekal. Některé maminky s dětmi s velkým nadšením sázely stromky v sobotu i v neděli. Celkem se vysadilo kolem dvou tisícovek sazenic. Děti si své vysazené stromky dokonce označily mašličkami, nebo různě zdobily jejich okolí,“ poznamenal odborný lesní hospodář města Jan Tošovský s tím, že zbylé sazenice se dosadí v příštích dnech.

„Lesopark a lanové centrum město postavilo pro děti a je proto dobře, že se mohly zapojit do výsadby stromů v okolí místa, kde si hrají. Pochopí tak, že stromy nerostou jen tak samy od sebe, ale že je musí někdo vysadit. Budou to jejich stromy, které porostou společně s nimi. Věřím, že po téhle zkušenosti už žádný strom neponičí,“ poznamenal starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Stromy jsou v ohrožení, ranní mrazíky je ale nejspíš nepoškodily

Sazenice se sázely v metrových rozestupech a v prvních letech bude sílit zejména jejich kořenový systém. Během deseti let tak narostou do výšky kolem pěti metrů. „Potom už porostou rychleji. Než se ale začnou stromy kácet, uplyne 150 let,“ vysvětlil Jan Tošovský.

Původně byla výsadba v Lesoparku naplánována na loňský podzim, protože sazenice v podzimních měsících lépe koření. Kvůli covidu ale musela být odložena na jaro letošního roku. Nejvíce péče budou stromky potřebovat v prvních pěti letech. Než narostou do výšky jednoho až dvou metrů, musí se ve výsadbě dělat pravidelná probírka, prořezávka a sekání trávy.

Romana Šimková

30.4.2021
Muzeum Českého krasu v Berouně získalo do svých sbírek sochu sovětského komunistického vůdce Josifa Vissarionoviče...
29.4.2021
Český rybářský svaz – Místní organizace Jince započala v dubnu s revitalizací rybníku Amfík, který...
28.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
28.4.2021
Před časem vzbudil naši pozornost článek otištěný v Podbrdských novinách, týkající se revitalizace místních starobylých...
23.4.2021
Plánujete výlet nebo dovolenou do unikátní turistické oblasti Brdy a Podbrdsko? V minulosti vás mohly...
20.4.2021
Sotirios Zavalianis a jeho AKESO otevřeli v pondělí 19. dubna v pražských Nových Butovicích nové...
20.4.2021
Pětice berounských atletů se vydala v neděli 11. dubna do Tábora bojovat o tituly mistrů...
20.4.2021
S Petrem Landou regionálním makléřem pro Beroun a okolí , jsme si povídali o realitách...
15.4.2021
Městys Liteň se rozhodl zapojit do 2. kola soutěže Slepá místa, kterou opět vyhlásila společnost...
15.4.2021
V roce 2020 se v rámci dobrovolného vstupného na akci ZUŠ OPEN (s podtitulem „pomáhá“)...
15.4.2021
V Králově Dvoře se otevřelo nové drive in testovací místo na COVID – 19. Vzniklo...
Reklama