Bílá barva byla nebezpečná. Její historie vás překvapí

S tím obrazem na zdi zámecké chodby jsou jenom tahanice a problémy. Krajina před bouří, od neznámého autora. Podpis jako na potvoru chybí a dědicové jsou nervózní. Stejně jako soudní znalci. Jejich závěry rozhodnou o tom, jestli se tento obraz odstěhuje na půdu, nebo do galerie, kde ho bude chránit bezpečnostní systém. Nezbývá, než se obrátit tam, kde by to nikdo nečekal. Na ústav, kde si tykají s radioaktivitou.

Rám obrazu je novodobý, maximálně sto let starý, a rozhodně nepomůže při určování stáří. Existuje vůbec nějaké řešení? Ano. Je uschováno v obrazu samém. V těch bílých mračnech, na kterých si dávný malíř dal opravdu záležet. Nyní trochu vědy. Už od starověku byla známa bílá barva, olovnatá běloba. Existuje ještě olověná běloba, o té bude řeč později. Ta olovnatá je zásaditý uhličitan olovnatý, česky mu říkáme plavajz. Z německého slova bleiweis. Běloba s vynikající krycí schopností, ještě z doby, kdy nikdo otravy olovem neřešil. Teprve moderní doba vyřadila tuto jedovatou látku z bytů použitím běloby baryové a titanové. Pokud se vám nyní vybaví jeden z dílů seriálu Hříšní lidé města pražského, s názvem Lady Macbeth z Vinohrad, tak to je přesně ono.

Před obrazy Rembrandta máme pocit, že i stíny září. Tajemství jeho černočerné barvy

Olovo na naší planetě je konečným produktem přirozeného rozpadu uranu či thoria. Obsahuje několik izotopů v různém poměru, který se však časem mění. Postačí tedy odebrat vzorek z malby, porovnat se srovnávacím vzorkem a stáří máme stanoveno. Celá zkouška je pochopitelně daleko složitější, ale princip jistě stačí. V dnešních časech se tato běloba používá při restaurování obrazů, protože má sikativní účinky. To znamená, že urychluje zasychání olejové malby, která se tak může rychle vrátit na původní místo. Nehodí se pro opravu fresek, protože reaguje s omítkou.

Barokní malíř Reiner vycházel z temnoty a šerosvitu ke světlu a pestrým barvám

Ač se to nezdá, nejohroženější figurou každého cirkusu nebyl krotitel šelem, ani artista na létající hrazdě, ale klaun, a to ještě hluboko ve dvacátém století. Příčinou bylo jeho každodenní líčení tváře, tentokrát olověnou bělobou, což je síran olovnatý. Mnohem zákeřnější než ta olovnatá, která nám pomohla určit stáří obrazu. Tato látka po smíchání s olejem nevysychá, naopak. Tvoří vynikající mast, preparát, kterým se líčili nejen klauni, ale i herci na jevišti. Dlouhodobé, letité ukládání olova v těle bylo zdrojem mnoha nemocí i postižení.

Zdroj: anorganická chemie, Lady Macbeth z Vinohrad

Dnes, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Dnes, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Dnes, 09:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:28
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Dnes, 08:51
Na přelomu tisíciletí vzrušovaly Pražany nálezy rozřezaných částí mužského těla nejdříve ve vinohradských popelnicích a...
Dnes, 06:51
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských...
Včera, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Včera, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Včera, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Včera, 11:23
Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou...
Reklama